Kto zamieri do Toro Rosso?

4. septembra 2018, 11:07 | Jiří Košta | Komentáre
Ilustrační fotografie - Kto zamieri do Toro Rosso?
Po pretekoch v Taliansku sa objavili nové špekulácie, kto by mohol zamieriť do talianskej stajne.

Tím Toro Rosso má pravidelne nováčikov zo svojho juniorského programu Red Bullu. Lenže tento rok nastala nepríjemná situácia, Red Bull nemá jazdca. Pierre Gasly odíde do Red Bullu a Brendon Harley pravdepodobne zostane minimálne jednu ďalšiu sezónu. Zdá sa, že by sa mohol vrátiť Daniil Kvyat. Potom, čo bol po minuloročných pretekoch v USA odstúpený, ujalo sa ho Ferrari. Helmut Marko sa pre motorsport.com k celej situácii vyjadril. "Musím povedať, že Daniil veľmi dospel, no s rozhodnutím pre budúci rok sa neponáhľame. Na našom liste máme niekoľko mien a uvidíme, koho vyberieme. " Na otázku, či Red Bull bude brať aj iného mladého jazdca, než zo svojich radov odpovedal Helmut Marko tak, že rozhodne nebude chcieť žiadneho jazdca Mercedesu. Teda padá napríklad George Russell, ktorý tento rok súťaží vo Formule 2 o majstrovský titul. Red Bull ďalej vyjednával aj s Talianskym jazdcom, ktorý tiež patrí pod Ferrari. Antonio Giovinazzi bol tiež jedným z kandidátov. Avšak Marko potvrdil, že má platnú zmluvu v inom tíme, čomu by napovedalo, že sa Leclerc presunie do Haasu alebo Ferrari. Jedným z jazdcov na liste Red Bullu bol aj Lando Norris, ktorého včera McLaren potvrdil ako druhého jazdca pre budúci tok. Ďalšie aktuálne špekulácie hovoria o tom, že by mohol do Toro Rosso zamieriť Stoffel Vandoorne z McLarenu, namiesto ktorého by prišiel do Britského tímu skúsený inžinier James Key. Zdá sa, že Toro Rosso bude mať veľmi náročný výber jazdcov. Najbližšie k sedačke Toro Rosso má z

Ďalšia časť tajničky odhalená! Lando Norris podpísal s McLarenom

3. septembra 2018, 15:08 | Petr Čermák | Komentáre
Ilustrační fotografie - Ďalšia časť tajničky odhalená! Lando Norris podpísal s McLarenom
Niekoľko desiatok minút po oznámení odchodu Stoffela Vandoorna z McLarenu bol tiež oznámený jeho nástupca - od budúcej sezóny ho nahradí britský nováčik Lando Norris.

Súčasný druhý muž poradia šampionátu FIA Formula 2 Lando Norris nahradí budúci rok Stoffela Vandoorna v kokpite McLarenu. Stajňa z Wokingu bola nadšená z Norrisových výkonov počas piatkových tréningových jázd v Spa a v Monze. Oznámenie o príchode mladého Brita prišlo necelú hodinu po tom, čo tím potvrdil odchod belgického pretekára. Viac si prečítajte tu. Lando Norris je súčasťou juniorského programu McLarenu od roku 2017. V juniorských kategóriách sa veľmi rýchlo stalo jeho meno známym, vlani získal titul šampióna v Európskej formule 3. Momentálne preteká vo Formule 2 pri tíme Carlin, bojuje o titul s juniorom Mercedesu, Georgom Russellom. "Stať sa pretekárskym jazdcom stajne McLaren, to je splnený sen. Hoci som už nejakú dobu súčasťou tímu, jedná sa o veľmi výnimočný okamih. Dúfal som, že sa tento sen stane skutočnosťou." "Chcel by som poďakovať celému tímu za túto príležitosť a tiež za dôveru, ktorú do mňa vložili. Som veľmi vďačný za McLaren, ktorý sa angažoval v mojom kariérnom raste, umožnil mi získavať skúsenosti s vozom Formuly 1 tak v testoch, ako počas prvých piatkových tréningov v predchádzajúcich dvoch Veľkých cenách," oznámil 18-ročný Norris. Riaditeľ McLarenu Zak Brown potom dodal: "Veríme, že je Lando veľmi veľký talent s ob

Na 100% to bola chyba Vettela, hovorí Rosberg

3. septembra 2018, 12:30 | Jiří Košta | Komentáre
Ilustrační fotografie - Na 100% to bola chyba Vettela, hovorí Rosberg
Nico Rosberg súhlasí so svojím bývalým tímovým kolegom a zároveň rivalom.

Po štarte Veľkej ceny Talianska kolidoval Lewis Hamilton a Sebastian Vettel, pričom Hamilton pokračoval, ale Vettel sa prepadol na osemnástej miesto. Aj keď bol incident vyšetrovaný športovými komisármi, nakoniec nikto nebol potrestaný a situácia bola označená ako pretekársky incident. Bývalý jazdec Formuly 1 Martin Brundle, označil incident ako pol na pol, teda bolo správne rozhodnutie incident netrestať. Avšak Nico Rosberg s tým nesúhlasí. Pre Sky Sports uviedol, že to bola 100% chyba Sebastiana Vettela. "Chalani, chcel by som k tomu incidentu medzi Vettelom a Hamiltonom niečo povedať," povedal Rosberg počas popretekového štúdia Sky Sports. "Myslím si, že to bola 100% Sebastianova chyba. Išiel príliš hlboko dovnútra zákruty, vrazil do Lewisa a otočil sa. To od neho nebolo veľmi dobré." Rosberg ďalej doplnil, že takéto chyby Vettel tento rok urobil už niekoľkokrát, a mohlo by ho to stáť jeho šancu na titul. V posledných pretekoch Lewis Hamilton pravidelne dokončuje, získava body a nerobí takmer žiadne chyby. Aj preto teraz vedie šampionát s tridsať bodovým náskokom. "Neverím, že robí stále dookola a dookola tie isté chyby. To si nemôže dovoliť. Týmto spôsobom Hamiltona nikdy nemôže poraziť."

Vandoorne na konci sezóny odchádza z McLarenu

3. septembra 2018, 12:25 | Anton Krajčoviech | Komentáre
Ilustrační fotografie - Vandoorne na konci sezóny odchádza z McLarenu
Prišlo to, čo všetci očakávali, po nevýrazných výkonoch Stoffel Vandoorne končí v McLarene.

V McLarene bude budúci rok pretekať Carlos Sainz, no adepti na druhú sedačku boli až doposiaľ traja, Vandoorne, Norris a Ocon. Prvý menovaný dnes vypadol, pretože McLaren oznámil, že belgický pretekár tím na konci sezóny opúšťa. Stoffel Vandoorne čakal na sedačku v McLarene dosť dlho a vo svojej prvej sezóne sa ukázal v dobrom svetle, keď dokázal s nekonkurencieschopným McLarenom získať 13 bodov. Táto sezóna bola ale dosť slabá, Belgičan bodoval naposledy v Azerbajdžane a už tam mal jeho tímový kolega takmer štyrikrát toľko bodov ako on. Odvtedy trvajú bodové suchoty a Vandoorne s Alonsom na body prehráva 8:44. „Prajeme Stoffelovi všetko dobré, nech bude vo svojej kariére ďalej robiť čokoľvek a budeme ho plne podporovať. Náš budúcoročný line-up potvrdíme v pravý čas," stojí v oficiálnom vyhlásení McLarenu.

Alonso bol prekvapený, že McLaren bojoval o body

3. septembra 2018, 12:23 | Jiří Košta | Komentáre
Ilustrační fotografie - Alonso bol prekvapený, že McLaren bojoval o body
Fernando Alonso síce bojoval o body, ale ďalšie preteky nedokončil. V Taliansku dokončil posledné preteky ešte v roku 2013, kde sa postavil na pódium.

Španielsky jazdec si už v kvalifikácii počíval celkom dobre. Aj keď samotný McLaren očakával v Taliansku ťažký víkend, Alonso nakoniec bojoval o postup do poslednej časti kvalifikácie. V pretekoch potom bojoval o body a dlho sa zdržiaval na poslednom bodovanom mieste. Žiaľ, technika McLarenu opäť nevydržala. "Tento víkend sa nám podaril lepšie než sme očakávali. Myslím si, že nejaké body dnes boli reálne, takže je naozaj škoda, že sme museli z pretekov tak skoro odstúpiť." "Napokon sme aj tak mali v pláne vymeniť motor v Spa alebo tu a dostať trest. Vedeli sme, že to pre nás bude ťažký víkend. Nakoniec sme boli prekvapení ako dobre sa nám v kvalifikácii darilo tu aj minule, takže sme sa rozhodli motor nemeniť. Napriek tomu je to dvojitá rana, keďže sme nedokončili ani jedny preteky, takže penalizáciu si budeme musieť aj tak odbiť." "Auto mi vynechalo v zákrute sedem a osem, potom som musel vypnúť motor a pomaly dôjsť do boxov." "Je to naozaj škoda, musíme urobiť viac spoľahlivé auto pre nasledujúce preteky," povedal po pretekoch Fernando Alonso, ktorý tak ani svoje posledné preteky na talianskej Monze nedokončil.

Romain Grosjean bol diskvalifikovaný z VC Talianska

2. septembra 2018, 23:44 | Anton Krajčoviech | Komentáre
Ilustrační fotografie - Romain Grosjean bol diskvalifikovaný z VC Talianska
Romain Grosjean bol diskvalifikovaný. Jeho monopost neprešiel kontrolou, ktorú inicioval Renault.

K prešetreniu Grosjeanovho Haasu prišlo po sťažnosti zo strany Renaultu. Podľa Charlieho Whitinga malo ísť o drobnosť na podvozku auta. Vyhlásenie traťových komisárov znie nasledovne: “Bolo zistené, že základná rovina auta číslo 08 nie je v súlade s článkom 3.7.1 d) a klasifikáciou, ktorá je uvedená v TD/033-18 publikovanom 25. júla 2018.” V spomínanom článku sa uvádza: “Povrch tvorený všetkými časťami ležiacimi na základnej rovine musí mať rádius 50 mm (s odchýlkou dva milimetre) na oboch predných rohoch pri pohľade spredu .” Diskvalifikácia Haasu znamená prepad späť na piate miesto za Renault, prvé body Sergeja Sirotkina v sezóne a zároveň prvé dvojité body v sezóne pre Williams.

Renault spochybňuje legalitu Grosjeanovho Haasu

2. septembra 2018, 20:41 | Petr Čermák | Komentáre
Ilustrační fotografie - Renault spochybňuje legalitu Grosjeanovho Haasu
Renault podal protest proti svojim rivalom z tímu Haas, s ktorými súperia o 4. miesto v pohári konštruktérov. Podľa Francúzov nebol voz, ktorý pilotoval počas GP Talianska Romain Grosjean, úplne legálny a nespĺňal technické normy.

Romain Grosjean skončil v Monze na 6. mieste. Vďaka 8 bodom, ktoré získal, posunul americký tím na 4. miesto v pohári konštruktérov. Renault dnes získal len 2 body, pre ktoré si prišiel Carlos Sainz na deviatom mieste. V pohári konštruktérov sa síce Haas dostal na 4. miesto, bodovo sú ale so svojimi rivalmi vyrovnaní. Oba tímy majú na konte po talianskej Grand Prix 84 bodov. Na základe protestu voči zákonnosti monopostu s číslom 8 (Romain Grosjean) si FIA predvolala zástupcov oboch tímov. Renault sa vyjadril aj na Twitteri: "Potvrdzujeme, že Renault Sport Formula One Team predložil komisárom GP Talianska žiadosť o objasnenie legálnosti vozu VF-18 tímu Haas F1 Team." Riaditeľ pretekov Charlie Whiting médiám prezradil, že dôvodom protestu bol malý detail na prednej hrane podlahy vozu VF-18. Haas je tento rok čiernym koňom v strede štartového poľa. Dôvodom je úzka spolupráca s Ferrari, ktorú umožňujú pravidlá Formuly 1. Americký tím od Talianov nakupuje diely, ktoré môže a vďaka zlepšujúcej sa forme Ferrari pozorujeme nárast výkonu aj v tíme sídliacom v Severnej Karolíne. Zákonnosť monopostu VF-18 spochybňujú tiež tímy Force India a McLaren. Oba si myslia, že by si FIA mala na Haas posvietiť. Žiadnu oficiálnu žiadosť však ani jeden zo súperov nepodal. Šéf tímu Haas Gunther Steiner sa nechal počuť, že ho Renault svojou požiadavkou prekvapil. "Neviem," odpovedal Steiner novinárom, keď sa ho spýtali, či vie, prečo boli predvolaní zástupcovia tímu pred FIA.

Hamilton mi nenechal priestor, hovorí naštvaný Vettel

2. septembra 2018, 20:27 | Jiří Košta | Komentáre
Ilustrační fotografie - Hamilton mi nenechal priestor, hovorí naštvaný Vettel
Šanca Sebastiana Vettela na výhru v Monze sa rozplynula hneď v prvom kole.

Sebastian Vettel skončil na Veľkej cene Talianska až štvrtý, pretože kolidoval s Lewisom Hamiltonom. Hamilton preteky vyhral, a tak zvýšil svoj náskok vo vedení šampionátu už na tridsať bodov. "Lewis videl malý priestor, ktorý bol na vonkajšej strane trate," povedal Vettel pre Sky Sports F1. "Potom mi nenechal žiadny priestor, a tak mi nezostalo nič iné, než zatočiť do neho a zraziť sa s ním. Pochopiteľne som sa snažil mu vyhnúť, ale nemohol som. Bohužiaľ som bol ja tým, kto skončil v hodinách, čo bolo trochu ironické, ale tak to je." Hamilton pokračoval na druhej pozícii za Räikkönena, ale vyviazol bez poškodenia vozidla. Osem kôl pred koncom Räikkonena predbehol a vďaka tomu zvíťazil. Vettel musel do boxov pre nové krídlo, ale nakoniec dokončil štvrtý. "Keď skončíte v protismere, nikdy to nevyzerá dobre. Myslím, si ale že potom som išiel dobre. Stále sme získali dobré body, takže to dnes nebolo rozhodne najhoršie." "Samozrejme vám to nepomôže, keď stratíte body, ale nie je to koniec sveta. Zajtra je nový deň. Som si istý, že to sklamalo veľa ľudí tu. Ich podpora bola úžasná, bohužiaľ sme to nedokázali." "Ale čo môžete robiť, keď vás roztočí? Mohli to byť dobré preteky, ale neboli. Bolo to však aj tak náročné, v tom najhoršom zmysle slova." Ferrari malo v Monze prvý rad, ktorú nepremenilo vo víťazstvo. V Belgicku ale tím dominoval. "Nie som veľmi nervózny, stále si myslím, že máme dobré tempo. Strácame veľa bodov, ale podľa mňa
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »