Punta del Este ePrix: Vergne vs. Di Grassi

18. marca 2018, 09:56 | Rastislav Macko
Ilustrační fotografie - Punta del Este ePrix: Vergne vs. Di Grassi

Celé preteky sa niesli v duchu súboja o prvé miesto medzi Jeanom-Ericom Vergnom a úradujúcim šampiónom Lucasom di Grassim. Francúz sa po statočnej obrane postavil opäť na najvyšší stupienok.

Formula E sa opäť po roku dostala do, pre divákov najobľúbenejšej lokality, do Punta del Este v Uruguaji. Tak ako po minulé roky, tak aj teraz to boli napínavé preteky od začiatku až do konca.

Rovnako ako v minulosti, tak aj teraz okruh najviac sadol práve Vergnovi, ktorý po dramatickej kvalifikácii získal Pole Position a v pretekoch si ho po strhujúcom súboji dokázal udržať.

Kvalifikácia

Najrýchlejším mužom kvalifikácie bol Lucas di Grassi, ktorý rovnako dokázal aj prekonať traťový rekord. Porazil tak druhého najrýchlejšieho Alexa Lynna o 0.241 sekundy.

Tretím jazdcom kvalifikácie sa stal Mitch Evans a do Super Pole sa dostali aj Turvey a Vergne.

Na kvalifikáciu by najradšej zabudol Nick Heidfeld, Prost a Nelsinho Piquet, ktorí svoje najrýchlejšie kolá ani neodjazdili, kvôli technickým problémom, resp. nehodám.

Napokon sa po kvalifikácii poradie premiešalo. Di Grassi, Lynn a Turvey prišli o svoj čas v Super Pole. Evansovo auto bolo pod minimálnou hmotnosťou a taktiež musel počas závodného víkendu meniť batériu, takže vďaka trestu sa prepadol až na 15. miesto.

O 3 miesta sa prepadol Luca Filippi, kvôli nedodržaniu rýchlosti počas červených vlajok. Sam Bird dostal rovnaký trest ako Mitch Evans a na štarte sa postavil na 16. miesto. Tom Blomqvist vyštartoval až z posledného miesta, lebo musel meniť prevodovku na svojom aute. Nakoniec Jose Maria Lopez tiež dostal trest a na štarte sa zaradil až na 18. miesto.

Preteky

Jean-Eric Vergne vyštartoval z Pole Position s di Grassim za chrbtom. Dvojica sa od zvyšku poľa odtrhla pomerne rýchlo. Avšak po niekoľkých kolách musel pre technické problémy odstaviť svoje auto Nick Heidfeld.

Dvojica Vergne-di Grassi si po reštarte udržala prvé dve miesta na čele a bojovalo sa až do zastávky v boxoch v 19. kole. Obaja jazdci išli na povinnú zastávku v rovnakom kole, takže súboj o vedenie sa presunul z trate do pit lane.

Rýchlejší z dvojice bol Vergne, ktorý si po rýchlejšej výmene auta zvýšil o niečo málo náskok na di Grassiho. Ten ho už na konci kola dostihol a dýchal mu na chrbát.

V kole č. 21 mal di Grassi šmyk a takmer skončil v stene.

Za ten čas sa na treťom mieste bojovalo. Súboj zahŕňal najprv Alexa Lynna a Daniela Abta. Počas zastávky v boxoch sa Sam Bird katapultoval z deviateho na tretie miesto a nahradil tak svojho kolegu, ktorý sa po zastávke prepadol.

O pár kôl neskôr musel Abt neočakávane zastaviť v boxoch, lebo sa mu odopol zle pripnutý bezpečnostný pás. Preto nechal Birda a ten sa následne v priebehu nasledujúcich kôl dotiahol na vedúcu dvojicu pretekárov.

Na čele sa opäť bojovalo tvrdo a tri kolá pred koncom sa dvojica vedúcich jazdcov bila koleso na koleso. Vyhrotilo sa to do menšieho kontaktu, ktorý obe autá ustálili. Tento drobný incident uvoľnil miesto Birdovi, ktorý sa tak dostal dvojici nadostrel.

Na začiatku posledného kola oznámil inžinier Birdovi, že autá nemajú dostatok energie na dokončenie pretekov. Brit preto radšej neriskoval odstúpenie, zvoľnil a uspokojil sa s bronzovou priečkou.

Na čele to aj naďalej vrelo a až do poslednej zákruty sa snažil di Grassi niečo vymyslieť, ale musel sa zmieriť s druhým miestom.

Pred Alexa Lynna sa po nie najlepšej zastávke v boxoch dostal Mitch Evans a Felix Rosenqvist. Zvyšok Top 10 doplnil Turvey, Lopez, d’Ambrosio a Maro Engel.

Preteky nedokončil Heidfeld, Piquet a Buemi, dvoch neskôr menovaných postihlo poškodenie v úvodnej fáze pretekov. Piquetovi sa poškodilo riadenie v prvom kole a o deväť kôl neskôr trafil stenu Buemi.

Ďalší články