ePrix Ríma: Bird odolal di Grassimu

15. apríla 2018, 11:26 | Rastislav Macko
Ilustrační fotografie - ePrix Ríma: Bird odolal di Grassimu

Sam Bird si zaistil druhé víťazstvo v tejto sezóne potom, ako za sebou dokázal udržať uradujúceho šampióna Lucasa di Grassiho. Na pódiu ich doplnil André Lotterer.

V premiérovej ePrix si po dramatickej kvalifikácii zaistil Pole Position Švéd Felix Rosenqvist. Z druhého miesta na štarte sa mohol potešiť Sam Bird a na treťom sa umiestnil Novozélanďan Mitch Evans.

O drámu sa postaral najmä Antonio Felix da Costa, ktorého tím neopatrne pustil von z garáže. Portugalčan narazil do Lopezovho auta a pritlačil ho k múru, čím mu spôsobil škodu na prednom krídle a ani jeden z nich sa tak na trati neobjavil. Da Costa navyše dostal pokutu 10 000€.

Preteky sa niesli, s výnimkou prvého kola, v pokojnejšom duchu. Víťaz kvalifikácie, Felix Rosenqvist, si po štarte udržal čelo a s malým náskokom pred druhým Birdom sa odlepili od zvyšku poľa. Rosenqvistove preteky nabrali katastrofický spád v 22. kole, keď si v šikane po prejazde obrubníkom poškodil zavesenie na zadnom kolese.

Vďaka tomu sa do vedenia dostal Sam Bird s náskokom niekoľkých sekúnd pred Mitchom Evansom, ale toho na konci zradila batéria, kvôli ktorej sa prepadol na deviate miesto. Ešte predtým dokázal Evans vystrkovať rožky na Sama Birda a neskôr sa začal urputne brániť pred di Grassim a Lottererom.

Evansove problémy s výdržou batérie dovolili di Grassimu poskočiť na druhé miesto a začať tak boj o víťazstvo v uliciach Ríma. Uradujúci šampión mal ešte v závere pretekov drobné problémy s vedením, ktoré ho obvinilo z nebezpečného vypustenia počas zastávky v boxoch. Toto obvinenie bolo neskôr stiahnuté a di Grassi si tak mohol spokojne pripísať 18 bodov za druhé miesto.

Posledné miesto na pódiu si obhájil André Lotterer, ktorý sa vôbec po prvýkrát umiestnil pred svojim kolegom, Jeanom Ericom Vergnom.

Ako štvrtý do cieľa prišiel di Grassiho kolega Daniel Abt. Za ním sa umiestnil aktuálne líder predbežného poradia, Jean Eric Vergne, ktorý dokázal vyťažiť z nešťastia Felixa Rosenqvista a potvrdil tak svoje umiestnenie na čele šampionátu. Rovnako tak aj piatym miestom minimalizoval stratu bodov na víťaza Birda.

Na šiestom mieste prišiel do cieľa Sebastien Buemi. Švajčiar v tejto sezóne nedokáže, rovnako ako di Grassi, nadviazať na výkony z predchádzajúcej sezóny, kde vyhral polovicu pretekov.

Siedme miesto si po skvelom výkone pripísal Jerôme d’Ambrosio. Belgičan štartoval až z osemnásteho miesta. Využil aj žltú fázu, počas ktorej bol meniť auto, keď jeho kolega Lopez spôsobil, tzv. „zápchu“ v jednej zo zákrut, ktorá obsahovala mimo neho aj Heidfelda a dvojicu z tímu NIO.

Celkom pekný výsledok, po nie veľmi vydarenej kvalifikácii sa podaril aj dvojici z tímu Venturi. Maro Engel dokončil preteky na 8. mieste a Edoardo Mortara s dvojitým švajčiarsko-talianskym občianstvom v polodomácich pretekoch obsadil desiatu priečku.

Preteky nedokončil Nelsinho Piquet, ktorého zradilo auto v boxoch, Rosenqvist a Lynn, ktorí si poškodili autá.

 

Ďalší články

Komentáre

Pridať komentár
:D :P ;) :) 8) :O :I :Q ::ANO ::NE ::NO ::LOL
Komentár:
Meno:
Aký je rok:

Žádné příspěvky nenalezeny.