Fernando Alonso debutoval vo WEC víťazstvom

6. května 2018, 22:57 | Dušan Bouzek
Ilustrační fotografie - Fernando Alonso debutoval vo WEC víťazstvom

Fernando Alonso sa hneď pri svojom prvom štarte vo WEC radoval z víťazstva. Dvojnásobný majster sveta Formuly 1 z rokov 2005 a 2006 spoločne s Kazukim Nakadžimom a Sébastienom Buemim ovládol šesťhodinové preteky v Spa-Francorchamps.

Fernanda Alonsa čaká v tomto roku náročná sezóna. Okrem svojho pôsobenia vo Formule 1, kde preteká pre tím McLaren, totiž španielsky pretekár absolvuje tiež päť podujatí vo svetovom šampionáte vytrvalostných pretekov WEC. Dvojnásobný šampión z rokov 2005 a 2006 bude hájiť farby Toyoty, ktorá po minuloročnom odchode Porsche zostala jedinou automobilkou v kategórii LMP1 a v sezóne 2018-2019 pravdepodobne nebude mať konkurenciu. O voz číslo 8 sa bude Alonso deliť spolu so Sébastienom Buemim a Kazukim Nakadžimom, s ktorými sa v minulosti stretol tiež vo Formule 1.

Svoju misiu vo WEC, ktorej hlavným cieľom je pripísať si triumf v pretekoch 24 hodín Le Mans a priblížiť sa tak k zisku tzv. Triple Crown, zahájil Alonso veľmi dobre. Hneď pri svojich premiérových pretekoch v tejto sérii, ktorými bola šesihodinovka na belgickom okruhu Spa-Francorchamps, totiž Španiel spoločne so svojimi tímovými kolegami znovu okúsil chuť víťazstva, na ktoré čakal päť rokov. Z triumfu sa naposledy radoval pred domácim publikom na Veľkej cene Španielska 2013 ešte v kokpite Ferrari.

Cesta za víťazstvom sa posádke č.8 otvorila už po piatkovej kvalifikácii. Tímoví kolegovia španielsko-japonsko-švajčiarskej trojice Kamuj Kobajaši, José María López a Mike Conway totiž boli po dosiahnutí najrýchlejšieho času z piatkovej kvalifikácie diskvalifikovaní pre chybné vyhlásenie o meradle prietoku paliva. Táto drobná chybička mala pre posádku č.7 veľké následky. Trojica Kobajaši, López, Nakajima totiž bola odsúdená k štartu z boxovej uličky a do pretekov sa smela zapojiť až po tom, čo celé štartové pole dokončí prvé kolo pretekov.

Aj napriek tomu sa však posádke číslo 7 podarilo dokončiť úvodné podujatie sezóny na druhej priečke so stratou len 1,4 desatín sekundy za svojimi tímovými kolegami. Pre nich preteky nemali bezproblémový priebeh, keď museli absolvovať o jednu zastávku viac než ich sesterská posádka a vrásky na čele posádke iste spôsobili tiež hodiny Kazukiho Nakadžimu v zákrute La Source. Napriek tomu to ale nakoniec bola táto posádka, ktorá sa radovala z víťazstva. Jazdcov Toyoty odprevadila na pódium trojica obhajujúca farby stajne Rebellion Racing zložená z Neela Janiho a dvojice bývalých pilotov Formuly 1 Andrého Lotterera a Bruna Sennu.

Bývalý pilot Formuly 1 sa z prvenstva radoval tiež v kategórii LMP2. Bol ním Francúz Jean-Eric Vergne, ktorý v rokoch 2012-2014 pretekal pre Toro Rosso a v súčasnosti dominuje šampionátu Formuly E. Spolu s Vergnem boli súčasťou víťaznej posádky stajne G-Drive tiež Andrea Pizzitola a Roman Rusinov, čo tiež nie je meno priaznivcom Formule 1 neznáme. Tridsaťšesťročný Rus totiž v minulosti testoval pre stajne Jordan a Midland. V celkovom poradí obsadila posádka siedmu pozíciu.

Kategória LMP2 bola pre fanúšika Formule 1 zaujímavá tiež vďaka účasti Pastora Maldonada, ktorý sa spoločne so stajňou DragonSpeed vrátil zhruba po dva a pol roku k pretekaniu. Venezuelčan, ktorý sa aj napriek triumf vo Veľkej cene Španielska 2012 preslávil v kráľovnej motoršportu najmä vďaka svojim haváriám a nehodám, obsadil spoločne s Nathanael Berthonom a Robertom Gonzalezom šiestu priečku v triede a dvanástu celkovo.

Kým v kategórii LMGTE Pro sa z triumfu radovala posádka stajne Ford Chip Ganassi Stefan Mücke- Olivier Pla - Billy Johnson, v kategórii LMGTE Am bol najúspešnejší automobil Aston Martin č.98, za ktorého volantom sa striedali Paul Dalla Lana, Matthias Lauda a ďalší pretekár so skúsenosťami z Formuly 1, Pedro Lamy.

V súvislosti s kategóriou LMGTE Am je potrebné spomenúť aj meno bývalého tímového kolegu Fernanda Alonsa a víťaza troch veľkých cien Giancarla Fisichella. Talian po piatich rokoch absolvuje vo farbách švajčiarskej stajne Spirit Of Race kompletnú sezónu WEC. V Spa-Francorchamps bol spoločne s Francescom Castellacciom a Thomasom Föhrom klasifikovaný na ôsmom mieste vo svojej triede.

Preteky boli bohužiaľ poznamenané tiež nepeknou kvalifikačnou nehodou Pietra Fittipaldiho. Brazílčana stretol v Eau Rouge problém s posilňovačom riadenia a pri incidente utrpel zlomeninu oboch dolných končatín. Okrem tohto nepríjemného zranenia je však v poriadku. Od pretekanie si však vnuk legendárneho Emersona Fittipaldiho bude musieť dať nejaký čas pauzu a príde aj o svoj debut na legendárnych pretekoch 500 míľ Indianapolis, kde mal tento rok štartovať.

"Supersezóna" WEC 2018-2019 bude pokračovať 16-17. júna tohtoročným ročníkom pretekov 24 hodín Le Mans, kde sa okrem Fernanda Alonsa predstaví tiež šampión Formuly 1 z roku 2009 Jenson Button. Brit bude spoločne s Vitalijom Petrovom a Michailom Aljošinom reprezentovať stajňu SMP Racing.

Ďalší články

Komentáre

Pridať komentár
:D :P ;) :) 8) :O :I :Q ::ANO ::NE ::NO ::LOL
Komentár:
Meno:
Aký je rok:

Žádné příspěvky nenalezeny.