Berlin ePrix: Abtov domáci full house

19. května 2018, 20:06 | Rastislav Macko
Ilustrační fotografie - Berlin ePrix: Abtov domáci full house

Full house. Termín, ktorý vo Formuli E znamená to, ak jazdec počas víkendu získa Pole Position, najrýchlejšie kolo a vyhrá v pretekoch, v ktorých viedol v každom kole, analóg ku Grand Slamu z Formuly 1.

Historický druhým jazdcom, ktorému sa to v histórii Formuly E podarilo, sa stal Daniel Abt, ktorý porazil konkurenciu a v domácom prostredí zvíťazil. Na pódiu ho doplnil jeho tímový kolega Lucas di Grassi a aktuálny líder šampionátu, Jean-Eric Vergne.

Nemec sa v dobrom svetle ukazoval už v tréningoch a svoju formu na domácej trati ukázal v kvalifikácii, keď sa dostal do Super Pole a vyhral ju.

V kvalifikácii sa okrem neho darilo aj Oliverovi Turveymu, Jeanovi-Ericovi Vergnovi a Jerômovi d’Ambrosiovi, ktorý sa po dlhšej dobe prebojoval do Super Pole a uchmatol si štvrté miesto na štarte.

Posledným z pätice najrýchlejších sa stal Lucas di Grassi.

Preteky

Polesitter, Daniel Abt, sa po štarte okamžite odlepil od zvyšku poľa a začal si budovať náskok pred druhým Oliverom Turveym. Naopak veľmi zlý štart zaznamenal Felix Rosenqvist, ktorý sa zo šiesteho miesta tlačil čo najviac dopredu, avšak nezvládol úvodnú zákrutu a prepadol sa až na 15. miesto.

Na čele sa situácia na začiatku až tak nemenila. D’Ambrosio sa nachvíľu dostal pred Jeana Erica Vergna na tretie miesto, no už v druhom kole sa začal postupne prepadávať. Najprv sa pred Belgičana dostal Jean Eric Vergne, na ktorého začal číhať druhý monopost Audi.

V 11. kole sa di Grassimu podarilo Vergna obrať o posledné pódiové umiestnenie. O kolo neskôr stratil pozíciu, v prospech úradujúceho šampióna, aj Oliver Turvey. Počas týchto kôl sa dopredu začal prebíjať aj Buemi, ktorý sa kvalifikoval na 7. mieste.

O chvíľu neskôr, potom čo Vergna predbehol di Grassi, si na Francúza vyšliapol aj Buemi, ktorý to pustil do zákruty č.9 a dostal sa na štvrté miesto.

Prvým jazdcom z prednej časti poľa, čo zamieril do boxov na výmenu auta bol Oliver Turvey, ktorý zastavoval už v 22. kole. Jeho ostatní súperi si povinnú zastávku v boxoch vybavili až o kolo neskôr.

Po výmene áut to už nevyzeralo veľmi nádejne pre domáceho Daniela Abta, pretože v boxoch musel čakať kým do svojho boxu prišiel Sebastien Buemi a to okresalo jeho náskok z piatich sekúnd na 0,6 sekundy.

Najprv to vyzeralo, že di Grassi sa pokúsi zaútočiť na svojho kolegu a zabojovať o svoje prvé víťazstvo v tejto sezóne. Do tejto situácie sa zapojil aj tím, ktorý nariadil di Grassimu zvoľniť, neútočiť na svojho kolegu a neriskovať tým potenciálnu kolíziu.

Abt nakoniec došiel do cieľa s náskokom vyše 6,5 sekundy a odniesol si svoje druhé víťazstvo v tejto sezóne.

Vergne sa v kole pred zastávkou v boxoch po dlhom boji dostal pred Buemiho. V boxoch bol, však, Švajčiar o čosi rýchlejší a svoje tretie miesto si zobral späť.

Dvojica s pohonnými jednotkami od Renaultu si po boxoch začala odkrajovať od takmer 7 sekundového náskoku Olivera Turveya. V 33. kole sa pred jazdca tímu NIO dostal najprv Buemi a potom o niekoľko zákrut neskôr aj Vergne.

V ďalšom kole sa v priamom súboji ocitla opäť dvojica Buemi-Vergne. Tentokrát sa Vergne pred Buemiho dostal už definitívne a tretie miesto si udržal až do cieľa.

Za štvrtým Buemim do cieľa došiel Oliver Turvey, Mitche Evans a Sam Bird, ktorý sa kvalifikoval až na 10. mieste na štarte. Tento Birdov výkon znamená, že Jean-Eric Vergne navýšil svoj náskok už na 40 bodov.

Ôsme miesto si vybojoval Maro Engel. Na deviatom mieste, po skvelom výkone a po štarte z posledného miesta, skončil André Lotterer na Techeetahu.

Posledný bodík si pripísal Nick Heidfeld na Mahindre. Všetci traja poslední menovaní vyťažili najviac z chýb Lopeza a Piqueta. Táto dvojica sa stretla v priamom súboji dve kolá pred koncom a ani jeden z nich nezvládol prvú zákrutu, neskôr Lopez nezvládol nájazd do tunela a obaja sa tak prepadli na 12. resp. 18. miesto.

Po katastrofálnom štarte sa Felix Rosenqvist nakoniec predral na 11. miesto a aj napriek tomu, že nebodoval, si dokázal udržať tretie miesto v šampionáte so stratou 76 bodov na vedúceho Vergna, avšak štvrtý Abt stráca na Rosenqvista už len jeden jediný bod.

Veľkým smoliarom pretekov bol Jerôme d’Ambrosio. Po skvelej kvalifikácii a krásnom štarte sa postupne prepadol až na predposledné miesto.

Ďalší články

Komentáre

Pridať komentár
:D :P ;) :) 8) :O :I :Q ::ANO ::NE ::NO ::LOL
Komentár:
Meno:
Aký je rok:

Žádné příspěvky nenalezeny.