Zürich ePrix: Formula E láme ľady

10. júna 2018, 20:23 | Rastislav Macko
Ilustrační fotografie - Zürich ePrix: Formula E láme ľady

Formula E prelomila vyše 60 rokov trvajúci zákaz okruhových pretekov vo Švajčiarsku. Preteky vyhral obhajca titulu Lucas di Grassi. Za ním prišiel do cieľa Sam Bird a pódium po dlhej dobe doplnil Jerôme d’Ambrosio.

Ak sa spomenie Švajčiarsko, väčšine motoršportových fanúšikov príde na um krajina, v ktorej sa narodilo niekoľko dobrých pretekárov ako napr. Clay Regazzoni, Jo Siffert, Marcel Fässler, Neel Jani, Sebastien Buemi, Alain Menu, Simona de Silvestro, prípadne pod francúzskou vlajkou jazdiaci rodák z Ženevy, Romain Grosjean.

Okrem toho je krajina helvétskeho kríža v motoršporte veľmi známa aj svojim zákazom okruhových pretekov. Tento zákaz sa ťahá od roku 1955 kedy sa na pretekoch 24 hodín Le Mans stala hrôzostrašná nehoda. Časom sa tento zákaz stal predmetom vládnych rokovaní, väčšinou neúspešne.

Neskôr sa na scéne objavila Formula E a vláda opäť v roku 2015 rokovala ohľadom zrušenia zákazu pretekov. Ten opäť neprešiel, ale nastal jediný rozdiel. Zelenú dostali len preteky elektromobilov.

O tom viac tu: Formula E vracia motoršport do Švajčiarska

Kvalifikácia

V kvalifikácii bol prekvapivo najrýchlejší Mitch Evans, ktorý pre tento britský tím získal vôbec prvé pole position v histórii. Druhým najrýchlejším mužom sa stal André Lotterer z Techeetahu. Jeho tímový kolega Jean-Eric Vergne zaznamenal najhoršiu kvalifikáciu v kariére a vyštartoval len zo 17. miesta.

Vergnov najväčší rival, Sam Bird, vyštartoval z druhého radu. Prekvapivo sa do Super Pole dostala dvojica z Dragonu Racing, ktorá obsadila 4. a 5. miesto v poradí d’Ambrosio-Lopez.

Preteky

Úradujúci šampión, Lucas di Grassi, vyhral po vyše 60 rokoch prvé preteky na území Švajčiarska. Výrazne si tak polepšil v priebežnom poradí, avšak nezískal pole position, takže jeho šance na obhajobu titulu boli pochované po kvalifikácii.

Preteky boli poznačené množstvom trestov v podobe prejazdu boxovej uličky, vrátane Buemiho, Evansa a Vergna.

Krátko po štarte sa začali poľom predierať zo šiesteho miesta Lucas di Grassi, ale najmä zo 17. miesta Jean Eric Vergne.

V 13. kole sa di Grassimu podarilo si uchmatnúť od Sama Birda tretie miesto veľmi riskantným manévrom, kedy to Brazílčan pustil do zákruty a o 3 kolá neskôr prekonal aj Vergnovho kolegu, Lotterera v súboji o 2. miesto.

O tom ako di Grassi dokáže šetriť batériu niet pochýb. To dokázal aj v 18. kole, kedy mal o 3% viac energie než Mitch Evans a predral sa tak na čelo pretekov ešte v prvej polovici.

O kolo predtým sa o ôsme miesto bil Vergne s Rosenqvistom. Tento súboj sa skončil nehodou Rosenqvista v prvej zákrute. Táto nehoda spustila sériu problémov pre niekoľko jazdcov.

Niekoľko sekúnd trvalo Švédovi sa dostať z bariéry s úplne zdemolovaným predným krídlom, z ktorého odpadávali úlomky po trati.

Tieto úlomky v nasledujúcich kolách zachytil Jean Eric Vergne a zopár ďalších jazdcov. Z bezpečnostných dôvodov kvôli tomu vedenie pretekov spustilo Full Course Yellow.

Túto situáciu využila väčšina jazdcov na zastávku v boxoch bez toho aby stratili veľa času.

Di Grassi si udržal svoje vedenie v pretekoch pred Lottererom, Evansom, Buemim, Birdom, Lopezom, Vergnom a d’Ambrosiom.

Situácia sa zhoršila, pretože vedenie pretekov zaznamenalo prekročenie rýchlosti počas Full Course Yellow a začala udeľovať trest prejazdom boxovou uličkou najprv Lottererovi, Evansovi, Buemimu a Lopezovi.

Pre Vergna to bola vyhovujúca situácia, pretože sa dostal na dočasné tretie miesto a minimalizoval škody z kvalifikácie.

Tento stav trval len krátko, pretože o 2 kolá neskôr aj Vergne dostal rovnaký trest za rovnaký prehrešok.

Po odbití si trestov sa stav na čele pretekov takmer upokojil, Lotterer sa usadil na štvrtom mieste, piateho Evansa v záverečných kolách s využitím #FanBoostu predbehol Buemi a na konci aj Heidfeld, ktorý využil trest Vergna a Lopeza. Ich tresty na vylepšenie svojich pozícií využili aj da Costa a Turvey. Až na desiatom mieste dokončil preteky po skvelej jazde Vergne.