New York ePrix: Spoznali sme nového šampióna

15. júla 2018, 08:42 | Rastislav Macko
Ilustrační fotografie - New York ePrix: Spoznali sme nového šampióna

Novým šampiónom Formuly E sa stal Jean Eric Vergne. Preteky vyhral Lucas di Grassi a na pódiu ho doplnil kolega, Daniel Abt, a jeho najväčší súper z posledných dvoch sezón, Sebastien Buemi.

Dvojica tímu Techeetah pôvodne ovládla kvalifikáciu, avšak kvôli softwarovej chybe prekročili jazdci párkrát výkonnostný strop a tak boli ich časy anulované a dvojica musela vyštartovať z posledných miest na štarte.

Pole position si po dlhej dobe vybojoval Sebastien Buemi.

Vergne sa v pretekoch prebíjal poľom z posledného miesta. Po skvelom výkone si odniesol 10 bodov za piate miesto, medzitým sa z 11. miesta na štarte dral dopredu aj Lucas di Grassi. Brazílčan prišiel do cieľa pred svojim kolegom Abtom a dvojica tak pre tím získala double.

Vergnov posledný súper v boji o titul, Sam Bird, dokončil preteky na deviatom mieste.

Po štarte sa Sebastien Buemi odtrhol od zvyšku poľa a viedol pred svojim tímovým kolegom, Nicom Prostom. Katastrofický štart zaznamenal Mitch Evans, ktorému zlyhalo auto okamžite po štarte.

Túto situáciu využil Daniel Abt, ktorý sa hneď zavesil za Nica Prosta a predbehol ho aby sa dostal na druhé miesto.

Vergne strávil úvod pretekov na samom chvoste poľa, zatiaľ čo sa jeho kolega Lotterer rýchlo dostával vyššie v poradí.

Po pár kolách už Abt minimalizoval stratu na Buemiho a začal ho prenasledovať. V šiestom kole sa Nemcovi podarilo Švajčiara predbehnúť a dostať sa tak na dočasné prvé miesto.

Pomaly sa poľom predieral aj di Grassi, ktorý využíval chýb súperov. Medzičasom predbehol aj Nica Prosta, ktorý odpadol z bojov o pódiové umiestnenie. Pred Prosta sa dostal aj Tom Dillmann, ktorý ako posledný delil di Grassiho od pódia.

Na body sa dostal tiež aj Sam Bird, ktorý štartoval zo 14. miesta, ale keďže si obaja z Techeetahu pošetrili energiu, dokázali to využiť vo svoj prospech a už v 16. kole sa Vergne dostal pred Birda.

V rovnakej fáze sa di Grassi dostal pred Dillmanna na tretie miesto a začal stíhať Buemiho, ktorý už začal strácať.

V 20. kole už di Grassiho od Buemiho delila ani nie sekunda a v 6. zákrute sa di Grassi dostal pred svojho konkurenta na druhé miesto. Od prvého Abta ho delili viac ako 3 sekundy.

Celé pole sa v 22. kole stiahlo do boxov na predposlednú výmenu auta v histórii série. Táto zastávka uškodila Abtovi, ale naopak pomohla di Grassimu aby sa k svojmu kolegovi dostal na dostrel.

V 24. kole sa di Grassi drzo pustil pred Daniela Abta. Dvojica sa dokonca o seba ťukla a Abt tak musel spomaliť aby sa vyhol väčšej katastrofe. Lucas di Grassi sa tak ujal vedenia v pretekoch a nepustil ho až do konca.

V 29. kole pustil Lotterer pred seba Vergna aby mu zaistil víťazstvo v šampionáte v prípade, že Bird dokončí na 9. mieste.

O 6 kôl neskôr boli preteky zastavené, pretože Alex Lynn stratil kontrolu nad svojim DS Virginom a havaroval. Na trať vyšiel Safety Car a preteky boli skrátené na 45 minút, teda na 43 kôl namiesto pôvodných 45.

Safety Car odišiel v 40. kole, ale pole sa vpredu nijako výrazne nezmenilo. Vzadu to však vrelo o niečo viac. Najprv Sam Bird predbehol Mara Engela a Nica Prosta, ale v poslednom kole sa mu Engel pomstil a odsunul Birda na 9. miesto.

Pekný výsledok zaznamenal Tom Dillmann, ktorý zastúpil Edoarda Mortaru a dokončil na 4. mieste.

Ďalší články

Komentáre

Pridať komentár
:D :P ;) :) 8) :O :I :Q ::ANO ::NE ::NO ::LOL
Komentár:
Meno:
Aký je rok:

Žádné příspěvky nenalezeny.