New York ePrix II: Vergne vyhráva, ale oslavuje Audi

16. júla 2018, 08:04 | Rastislav Macko
Ilustrační fotografie - New York ePrix II: Vergne vyhráva, ale oslavuje Audi

Korunovaný šampión, Jean Eric Vergne, v nedeľu vyhral druhé preteky v New Yorku. Dokázal sa ubrániť silnému tlaku zo strany Lucasa di Grassiho, ktorému muselo postačiť len druhé miesto. Tretí Daniel Abt zaistil pohár konštruktérov pre Audi.

Mokrá kvalifikácia vyhovovala najviac práve motorovým rivalom. Autá s pohonnou jednotkou od Renaultu obsadili prvé tri miesta a tie s Audi ďalšie dve miesta. Naopak preteky sa išli za slnečného jasného počasia.

Sebastien Buemi si štart z prvého miesta dlho neužil, pretože už v prvej zákrute ho predbehol Vergne, ktorému dopomohol jeho kolega Lotterer. Ten sa odvážil zaútočiť na Buemiho o niekoľko zákrut neskôr aby si uchmatol dočasné druhé miesto. Takáto situácia vyhovovala Techeetahu aby získali pohár konštruktérov.

Už v skorej fáze pretekov nastali prvé nehody, ktoré skomplikovali situáciu. Najprv to o stenu oprel Jose Maria Lopez a o pár zákrut neskôr sa stala podobná nehoda, ale tu už figurovali traja jazdci – d’Ambrosio, Filippi a da Costa. D’Ambrosio bol nútený odstúpiť, ale dvojica od Andrettiho pokračovala ďalej s problémami, navyše da Costa dostal trest 10 sekúnd stop-go. Tieto tri nehody vyvolali Full Course Yellow.

Nastal problém pre Techeetah, komisári počas Full Course Yellow udelili opäť trest 10 sekúnd stop-go. Tentokrát pre Andrého Lotterera, ktorý ulial štart. Rovnako vyšetrovali aj Vergna, ale ten trest nedostal.

Lotterer sa prepadol na 15. miesto a musel sa prebíjať takmer celým poľom.

V 12. kole viedol Vergne pred Buemim o niečo málo pod dvomi sekundami. Na Švajčiara sa rýchlo dotiahol di Grassi a v 11. zákrute sa Buemi prepadol na tretie miesto.

Di Grassiho kolega Abt sa prepadol už v prvom kole zo svojho štvrtého miesta až za Jaguar Nelsinha Piqueta, ale ešte počas prvého stintu sa dokázal opäť dotiahnuť za Buemiho.

V 19. kole sa začala vyostrovať bitka o pohár konštruktérov. Daniel Abt predbehol Sebastiena Buemiho a získal tak tretie miesto. To tretie miesto postačovalo pre Audi na zisk prvého pohára konštruktérov.

Keďže Techeetah má pod „kapotou“ motory Renault, Francúzi sa rozhodli svojim zákazníkom pomôcť. Počas bitky tak vznikol nový front, na ktorom sa bil Daniel Abt a Sebastien Buemi.

O 3 kolá neskôr išiel do boxov Daniel Abt. Vergne, di Grassi a Buemi išli meniť auto až o kolo neskôr.

Po zastávke sa prvá štvorica umiestnila úplne rovnako, Vergne na prvom, di Grassi na druhom a Abt na treťom mieste pred Buemim.

Vergnov náskok na di Grassiho sa trochu scvrkol a bola to už len jedna sekunda. Brazílčan tak začal na nového majstra sveta tlačiť. Francúz tak musel začať predvádzať obranu ako jeho krajan Alain Prost.

Vzadu na druhom fronte sa bil Buemi s Abtom. Buemi využil svoj FanBoost na predbehnutie Abta a získanie tretieho miesta. Medzičasom sa Lotterer už prebojoval na 10. miesto, čo znamenalo ďalší bodík v prospech Techeetahu.

V záverečných kolách bol tlak di Grassiho už neúnosný, avšak Vergne ho ustál a doviedol svoj Techeetah do cieľa na prvom mieste. Tento súboj zároveň umožnil dvojici Buemi-Abt zmazať svoju stratu.

V poslednej fáze ešte chyboval Buemi a využil to Abt aby sa dostal na tretie miesto. To umožnilo Audi vyhrať pohár konštruktérov o 2 body pred Techeetahom.

Na piatom mieste dokončil preteky Felix Rosenqvist, za ním došiel do cieľa Mitch Evans, Nelsinho Piquet a Nick Heidfeld.

Deviate miesto si odniesol nakoniec André Lotterer, ktorý pár kôl pred koncom predbehol Sama Birda, no tieto body tímu už nestačili.

Posledný bodík si odniesol práve Sam Bird, ktorý sa v pohári jazdcov ešte prepadol na tretie miesto za Lucasa di Grassiho.

 

Ďalší články

Komentáre

Pridať komentár
:D :P ;) :) 8) :O :I :Q ::ANO ::NE ::NO ::LOL
Komentár:
Meno:
Aký je rok:

Žádné příspěvky nenalezeny.