Nové pneumatiky majú zaručiť agresívnu jazdu

20. júla 2018, 22:11 | Anton Krajčoviech
Ilustrační fotografie - Nové pneumatiky majú zaručiť agresívnu jazdu

Od roku 2021 dôjde k zmene v pravidlách čo sa týka pneumatík. Budú mať trochu iný tvar, budú sa inak zahrievať a nebudú sa dať šetriť.

Od roku 2021 majú byť predné pneumatiky užšie o 35 milimetrov. Zadné ostanú rovnako veľké, priemer sa zvýši o 30-50 milimetrov.

Zmluva končí Pirelli v roku 2019, ak by sa teda objavil nový dodávateľ, musel by vyvinúť súčasný typ pneumatík na jednu sezónu (2020) a následne bude všetko meniť.

Ďalšou veľkou zmenou v pravidlách, čo sa pneumatík týka, je zrušenie obalov, ktoré ich držia v teple pred jazdou.

O tejto zmene sa v minulosti diskutovalo, no vždy bola zavrhnutá z bezpečnostných dôvodov. Teraz však bola schválená.

“Pneumatiky by sa mali chovať bezpečne, keď studené opúšťajú boxy,” stojí v oficiálnom dokumente FIA.

Na testovanie v zime budú špeciálne pneumatiky do nízkych teplôt, pneumatiky do mokra sa tak isto nebudú zahrievať obalmi.Na každých pretekoch budú k dispozícii tri zmesi pneumatík: tvrdá, stredne tvrdá a mäkká.

Tvrdé pneumatiky by mali “spomaliť” o dve sekundy po 22% pretekov. Stredne tvrdé spomalia po 18%, no budú o 1,2 sekundy na kolo rýchlejšie. Najmäkšia zmes stratí na rýchlosti dve sekundy už po 10% pretekovej vzdialenosti, no bude o 2,2 sekundy na kolo lepšia než tvrdá zmes.

 

Vo výsledku to znamená, že nové tvrdé pneumatiky na tom budú rovnako ako opotrebované mäkké.

FIA zmenou smeruje k väčšiemu množstvu a viac prepracovaným stratégiám. Nové pneumatiky by nám mali ponúknuť trojzástavkovú stratégiu na pretekoch, ktoré sa dajú odjazdiť aj s jednou zastávkou.

Pneumatiky budú vraj navrhnuté na agresívnu jazdu, nebude možné ich šetriť a to vyvolá agresívnu jazdu a viac zastávok v boxoch. Čo sa týka formy na jedno kolo, pneumatiky by mali byť rovnako kvalitné ako budúcoročné.

Ďalší články

Komentáre

Pridať komentár
:D :P ;) :) 8) :O :I :Q ::ANO ::NE ::NO ::LOL
Komentár:
Meno:
Aký je rok:

Žádné příspěvky nenalezeny.