Ferrari prišlo o prezidenta, Marchionne má zdravotné problémy

22. júla 2018, 00:11 | Anton Krajčoviech

Sergio Marchionne po štyroch rokoch končí vo funkcii prezidenta Ferrari. Dôvodom sú zdravotné komplikácie.

Podľa Fiatu má Marchionne zdravotné ťažkosti po operácii. Vo vyhlásení Ferrari stojí, že nebude schopný návratu k práci. Nástupcom Marchionneho sa stal John Elkann, výkonným riaditeľom sa stal Louis Carey Camilleri.

Cammileri je bývalým šéfom tabakového koncernu Philip Morris, pod ktorý spadá niekdajší hlavný sponzor Ferrari, Marlboro. Výkonným riaditeľom sa stáva Mike Manley, bývalý šéf značky Jeep spadajúcej pod Fiat.

Ferrari vo svojom vyhlásení uvádza, že sa o Marchionneho stave dozvedelo s “veľkým smútkom” a ďakuje mu za “výnimočný prínos, ktorý Ferrari v posledných rokoch priniesol”.

Už bývalý prezident Ferrari túto funkciu prevzal v roku 2014 po Luca Di Montezemolovi. Ten prebral značku na začiatku deväťdesiatych rokov, kedy na tom nebol formulový tím nijak slávne.

Bol súčasťou renesancie Ferrari, ktorá prišla s Michaelom Schumacherom, vrcholu, kedy Nemec získal päť titulov za sebou a postupného úpadku, ktorý dosiahol dno v roku 2014. Vtedy Ferrari ani jedenkrát nevyhralo a získalo len jedno pódium v Maďarsku.

Jeho nástupca bol aktívny aj politicky. Spojil sily s Mercedesom pri dohadovaní nových pravidiel, ktoré budú platné od roku 2021. Neraz sa vyhrážal odchodom Ferrari zo šampionátu v prípade, že zmena pravidiel nebude znamenať zjednodušenie motorov. Camilleri mal dostať “potrebnú moc na zabezpečenie pokračovania v riadení spoločnosti”.

Ďalší články