Palmer kritizuje Ricciardov prestup: Bude to krok späť, ale chápe ho

7. augusta 2018, 10:45 | Anton Krajčoviech

Prestup Daniela Ricciarda k Renaultu sa nestretol u všetkých s pochopením. Niektorí experti na F1 nad tým krútia hlavou. Kriticky sa k tomu tiež stavia bývalý pilot Renaultu Jolyon Palmer.

Britský pretekár na trati nijako nevyčnieval, preto bol v priebehu minuloročnej sezóny nahradený Carlosom Sainzom. Palmer však na Formulu 1 nezanevrel a v poslednej dobe aktívne komentuje dianie v nej. Rovnako ako veľa ostatných aj jeho prekvapil odchod Ricciarda od Red Bullu a prestup k Renaultu, ktorý predsa len za rakúskou stajňou stále výkonnostne zaostáva.
 
Takýto, pre mnohých nepochopiteľný, prestup už tu ale raz bol, a to, keď Lewis Hamilton oznámil, že bude pretekať pre Mercedes. Vtedy sa na neho zniesla vlna kritiky s tým, že je to úplne nezmyselný krok, ktorým si len pohorší. A aha. Odvtedy ubehlo už takmer šesť rokov a Brit je štvornásobným majstrom sveta, Mercedes ovládol posledných päť sezón. A obaja teraz bojujú o ďalší triumf tak v Pohári konštruktérov, ako v šampionáte jazdcov.
 
V rovnakej pozícii sa teraz ocitol tiež austrálsky pretekár, ktorý sa stane tímovým kolegom Nica Hülkenberga. Posledný úspech Renaultu, ešte ako Lotusu, sa datuje do roku 2015, kedy Romain Grosjean videl šachovnicovou vlajku ako tretí. Od návratu Renaultu na scénu pred dvoma rokmi bolo maximom Sainzovo 5. miesto na tohtoročnej GP Azerbajdžanu. Kým Ricciardo s Red Bullom tento rok už dvakrát triumfoval - v Číne a Monaku - a aktuálne mu patrí piate miesto v šampionáte jazdcov.
 
 
"Buďme úprimní, pre Ricciarda je to krok späť. Tím je síce na vzostupe, ale na Red Bull stráca veľa, to bez pochýb," pripomína takmer 150 bodové manko svojho bývalého zamestnávateľa Palmer v rozhovore pre BBC Radio 5 Live.
 
Bralo sa za takmer ako isté, že Ricciardo zotrvá v Red Bulle spoločne s Maxom Verstappenom, ktorý podpísal kontrakt do roku 2020. Zároveň sa však v padoku šuškalo, že sa obzerá aj po mieste v Mercedese. Ale v nemeckej stajni je už plno. Ako Hamilton, tak aj Bottas predĺžili. O Renaulte sa však v spojení s jeho menom príliš nehovorilo. Ricciardo nedávno sľúbil, že ohľadom svojej budúcnosti dá vedieť najneskôr do pretekov v Belgicku. Nakoniec oznámenie prišlo skôr, než sa očakávalo.
 
 
Na jednej strane ho dvadsaťsedemročný Brit kritizuje, ale na druhú stranu sa dokáže vžiť do kože o dva roky staršieho rodáka z Perthu a jeho rozhodnutie úplne chápe. Podľa neho veľkú úlohu v rozhodovaní zohrala tiež Austrálčanova aktuálna pozícia v tíme. Zrejme vycítil, že budú viac hrať na hviezdu z Holandska, Vestappena. "Pri Red Bulle mám pocit, a ten pocit mal asi aj Ricciardo, že začínal upadať do tieňa Verstappena. A to je nebezpečné miesto."
 
Tento scenár by však v továrenskom tíme nemal nastať, hoci bude parťákom ostrieľaného Nica Hülkenberga. "Príde teraz do tímu, ktorý bude naozaj nadšený, že ho má na palube. Budú do neho vkladať veľké nádeje, aby sa posunuli dopredu. Myslím si, že celá dynamika vnútri tímu je v Renaulte pre Ricciardo lepšia. Aj keď sú technicky trochu pozadu."
 
Úlohu zohrali aj peniaze
 
Palmer ďalej zdôrazňuje fakt, že veľkú úlohu na odchode Ricciardo zohrali peniaze, pretože už minulý rok zaplatil Verstapen balík peňazí, aby mohol zostať. Red Bull sa pravdepodobne nechystal dať po predĺžení zmluvy Ricciardovi rovnakú sumu peňazí ako Vestappenovi a práve to by mohol byť jeden z dôvodov, prečo Ricciardo uviedol, že "je čas posunúť sa ďalej". U Francúzov by sa mal prísť na sumu približne 22,4 miliónov eur.

Ďalší články