Lawrence Stroll odkúpil Force Indiu

7. augusta 2018, 23:19 | Anton Krajčoviech
Ilustrační fotografie - Lawrence Stroll odkúpil Force Indiu

Force India je zachránená a zároveň je viac-menej jasné, kto bude v tíme jazdiť v roku 2019.

Force India bola v nútenej správe od piatku VC Maďarska, teda 10 dní. Kormidlo pri odobraní tímu držal Sergio Perez, ktorý sa spolu s členmi tímu súdil s bývalým majiteľom.

Dnes večer bolo potvrdené, že združenie, ktoré vedie Lawrence Stroll, sa stretlo s asistentom Otmara Szafnauera (výkonný riaditeľ Force Indie) a senior manažmentom tímu.  

Strollovými partnermi pri tejto investícii sú podnikateľ Andre Desmarais, Jonathan Dudman z Monaco Sports and Management, líder na módnom trhu John Idol, telekomunikačný investor John McCaw Jr., finančný expert Michael de Picciotto a Strollov obchodný partner Silas Chou.

Veritelia Force Indie budú vyplatení, všetkých 405 pracovných miest bol zachránených a zaručené bolo financovanie v budúcnosti.

Stroll “kúpil” svojmu synovi miesto vo Williamse. Ten výkonnostne od minulého roka značne prepadol a zdá sa, že kanadský podnikateľ “kupuje” Lancovi  Force Indiu.

Z dvojice Perez-Ocon teda bude musieť niekto tím opustiť a je naozaj otázne kto. Perez je zjavne v tíme silnou osobnosťou, no Ocon je chránencom dodávateľa motorov, Mercedesu.

Starší Stroll bude mať právo veta. Zrejme sa mu nebude páčiť, keď bude jeho syn porovnávaný so zhruba rovnako starým (a lepším) Oconom a ostane Perez.

To, že tím odkúpil práve Stroll má však aj jednu obrovskú výhodu. Haas a Sauber sú podriadené Ferrari, Toro Rosso je podriadené Red Bullu. To znamená, že polovica štartového roštu hrá na dva tímy.

Keby tím odkúpil Mercedes, tak sedem tímov hrá na tri, to by v kocke znamenalo, že nemáme 10 tímov ale šesť.

“Tento výsledok zaručuje budúcnosť Force Indii vo Formule 1 a umožní pretekárom nášho tímu naplniť jeho potenciál,” hovorí Szafnauer.

“Teší ma, že máme podporu združenia investorov, ktorí v nás veria ako v tím a ktorí vidia obchodný potenciál, ktorý Force India má v F1 teraz aj v budúcnosti.”

Treba podotknúť, že až na posledných pár mesiaocv si tím vo svojej krátkej histórii neviedol zle. Zo zberača posledných miest sa po 10 rokoch v F1 minulý rok stal najlepší tím zvyšku sveta.

“Tiež by som rád poďakoval Vijayovi, Sahara Group a Mol za ich podporu a za to, že dostali tím tak ďaleko, ako to okolnosti dovolili.”

Už nejakú dobu sa šuškalo o tom, že by Force Indiu zachránil práve Stroll. Doteraz finančne dotoval tím Williams. Záujem prejavili aj dve americké združenia a britská firma.

“Zachránená spoločnosť, ktorá je navrátená do stavu solvencie nie je obvyklý jav,” hovorí člen správy Geoff Rowley.  “Kvalita množstva zúčastnených strán bola ohromujúca a vyžadovala si opatrné zváženie, vzhľadom na to, že nútená správa stále bežala.”

“Nasledoval náročný proces na konci ktorého sme mali veľmi výhodnú ponuku na záchranu spoločnosti a obnovenie solvencie.”

“Podpora tímu je možná od dneška a značne viac bude možné spraviť, keď spoločnosť nebude v nútenej správe. To očakávame behom dvoch-troch týždňov.”

Keď je dohoda na svete, nútená správa potvrdí detaily vrátane súhlasu o odkúpení tímu a odsúhlasí niektoré elementy ako napríklad používanie motorov Mercedes.”

Tím mal mnohé dlžoby, za zmienku stoja Sergio Perez a Mercedes, jazdec využili tieto nevyplatené peniaze ako spúšťač série akcií, ktoré viedli k nútenej správe.

 

Právne záležitosti musia byť doriešené, aby Force India mohla pokračovať vo výrobe vylepšení. Tím je momentálne šiesty v pohári konštruktérov, na piaty Haas stráca 7 bodov, na štvrtý Renault 23. Vzhľadom na situáciu v tíme a na to, že jeden z pretekárov riešil viac súdne ťahanice než pretekanie, je tento výsledok dobrý.

Ďalší články

Komentáre

Pridať komentár
:D :P ;) :) 8) :O :I :Q ::ANO ::NE ::NO ::LOL
Komentár:
Meno:
Aký je rok:

Žádné příspěvky nenalezeny.