Alonso končí v F1

14. augusta 2018, 17:39 | Anton Krajčoviech
Ilustrační fotografie - Alonso končí v F1

McLaren dnes potvrdil, že Fernando Alonso nebude v roku 2019 pretekať vo Formule 1.

Alonso absolvoval v F1 sedemnásť sezón, počas svojej kariéry získal dva tituly, 32 víťazstiev, 22 pole position a 97 pódiových umiestnení. V boji o titul porazil Kimiho Räikkonena či Michaela Schumachera, v ďalších bojoch bol neúspešný dvakrát proti Vettelovi a raz proti Räikkonenovi.

Pôsobil v štyroch tímoch, Minardi, Renault, McLaren a Ferrari. Už v Minardi bol Briatoreho chránencom a jeho prestup do Renaultu bol otázkou času. Vyhrať preteky dokázal vo svojej prvej sezóne s Francúzmi, VC Maďarska 2003.

Tretí rok s Renaultom bol už majstrovský, tak isto štvrtý. Po svojom druhom titule a štvrtej sezóne spravil Alonso Briatoremu to isté, čo kedysi Schumacher, odišiel.

Ron Dennis sľúbil Alonsovi hory-doly, rovnako, ako svojmu dlhoročnému chránencovi Hamiltonovi. Nastal problém. Vzťah Hamiltona a Alonsa bol na ostrý noža, ich vzájomná tvrdá rivalita možno umožnila získať Räikkonenovi jeho jediný titul.

Dvojnásobný majster sveta po roku v McLarene zaspätkoval a vrátil sa späť do Renaultu, ten však nebol tým tímom, z ktorého odchádzal. Druhé pôsobenie v Renaulte si pamätáme najmä vďaka Singapuru 2008 – Crashgate.

Potom prišlo obdobie s Ferrari a dva neúspešné boje o titul, z ktorých vyšiel oba razy víťazne Vettel na Red Bulle. Piaty rok vo Ferrari Alonsovi došla trpezlivosť, pohádal sa s celým tímom a išiel budovať silný McLaren s Hondou.

Tam ale frustrácia narástla, za 4 sezóny si navyše Alonso získal reputáciu falošného, sťažujúceho sa a intrigujúceho pilota. Neúspech s tímom si kompenzoval v iných sériách ako IndyCar alebo WEC.

Rozhodnutie o konci kariéry v F1 prišlo v čase keď vysvitlo, že problém nebol v Honde ale v McLarene a keď Alonsa pre jeho povesť nikto nechce angažovať.

Napriek posledným trom či štyrom rokom Alonso bol, je a ostane jedným z najlepších jazdcov v histórii motoršportu. Dva tituly majstra sveta ho radia na úroveň legiend ako Ascari, Clark, Fittipaldi či Häkkinen.

“Fernando nie je len odzbrojujúci ambasádor McLarenu ale aj Formuly 1. Jeho 17 rokov v športe, najprv ako predvoj jeho skvelej generácie a neskôr nepochybne ako velikána pridali ďalšiu vrstvu do bohatej histórie F1,” povedal Zak Brown, výkonný riaditeľ McLarenu.

“Po sedemnástich úžasných rokoch v tomto skvelom športe je čas na zmenu a na posunutie sa ďalej. Užil som si každú jednu minútu tých úžasných sezón a nedá sa dostatočne poďakovať ľuďom, ktorí prispeli k tomu, že boli tak výnimočné,” hovorí dvojnásobný majster sveta.

Ďalší články

Komentáre

Pridať komentár
:D :P ;) :) 8) :O :I :Q ::ANO ::NE ::NO ::LOL
Komentár:
Meno:
Aký je rok:

Žádné příspěvky nenalezeny.