(ne)Oficiálne: Stroll potvrdený vo Force Indii pre budúci rok

25. augusta 2018, 19:30 | Petr Čermák
Ilustrační fotografie - (ne)Oficiálne: Stroll potvrdený vo Force Indii pre budúci rok

Vcelku neočakávaným spôsobom bol dnes potvrdený prestup 19-ročného Lanca Strolla do tímu Racing Point Forca India. Televízne kamery zachytili rozhovor Sebastiana Vettela a Estebana Ocona, ktorý bol neskôr zverejnený na stránkach Motorsport.com.

Esteban Ocon je súčasťou juniorského programu Mercedes a k stuttgartskej značke má veľmi blízko. Pred niekoľkými týždňami dokonca vyhlásil, že sedačka v tíme Strieborných šípov je len otázkou času.

Problém je, že Ocon zatiaľ nemá podpísanú na budúci rok žiadnu zmluvu. Po problémoch Force Indie, ktorú nakoniec odkúpil kanadský miliardár Lawrence Stroll, ktorý je tiež otcom pretekára Williamsu, sa ukázalo, že sa z Ocona stalo piate koleso na voze. Sedačku si totiž nemalými finančnými príspevkami poistil tiež Sergio Perez.

Je len otázkou času, než sa oficiálne potvrdí jazdecké zloženie (nového) tímu Racing Point Force India. Na tlačovej konferencii po kvalifikačných jazdách ju však nepriamo potvrdil Esteban Ocon v rozhovore so Sebastianom Vettelom.

Vettel: Tak čo budúci rok? Stále nič?

Ocon: Nie.

Vettel: Zostaneš tu (s Force Indiou), nie?

Ocon: Nie, sedačka je obsadená.

Vettel: Aha. Kto ju zabral?

Ocon: Hádaj! Ten, čo si to tu kúpil!

Vettel: Hej, a čo tá ďalšia sedačka ...?

Ocon: No, tá ďalšia (Sergio Pérez) do tímu prináša peniaze ...

Tento krátky rozhovor, ktorý nebol priamo súčasťou tlačovej konferencie, vzbudil nemalú pozornosť a emócie u všetkých fanúšikov. Esteban Ocon si tak aj cez svoje dobré výsledky z tohtoročnej a tiež minuloročnej sezóny musí hľadať novú sedačku pre budúci rok.

Francúzova situácia je teraz veľmi diskutované a novinári sa spýtali aj štvornásobného majstra sveta a súčasného lídra šampionátu, Lewisa Hamiltona, čo si o tom myslí.

"Vždy som Estebana podporoval," oznámil 33-ročný Brit. "Ako sa správa a aké výsledky získava na trati, je veľmi výnimočné."

"Bohužiaľ sa ale Formule 1 nachádza v zlej pozícii a namiesto toho, aby vzali takto talentovaného pretekára, podpíšu s niekým, kto prinesie peniaze. Štruktúra nášho športu je v tomto ohľade zlá."

"Nečítal som, kto s kým podpísal a aké sedačky sú ešte voľné, ale (Esteban) potrebuje byť v dobrom aute, pretože je jedným z najlepších pretekárov v súčasnej Formule 1. Nemali by ste uprednostňovať pretekára, ktorý prinesie balík peňazí pred pretekárom s väčším jazdeckým talentom," dodal Lewis Hamilton.

Aj Sebastianovi Vettelovi položili novinári rovnakú otázku. Podľa neho, a to nielen na základe kvalifikačného výsledku z Belgicka, by mal Ocon dostať príležitosť v niektorom z tímov pre budúcu sezónu.

"Je ťažké to zvonku súdiť, ale myslím si, že svoju prácu odvádza dobre," hovorí ašpirant na tohtoročný majstrovský titul.

"Je skvelé, že v takejto kvalifikácii dokáže auto, ktoré rozhodne nepatrí medzi najlepšie v štartovom poli, postaviť na tretie miesto. Myslím si, že to vypovedá o všetkom, keď sa jedná o takto chaotickú kvalifikácii, kde dokážete ľahko a behom chvíľky urobiť chybu."

"Je dôležité to všetko zvládnuť, a to práve on dnes predviedol."

Esteban Ocon mal radosť, slová chvály dvoch štvornásobných majstrov ho potešili.

"Je úžasné to počuť. Samozrejme, v tejto chvíli neviem, kde budem budúci rok pretekať alebo čo vôbec budem robiť. Jediná vec, ktorú teraz môžem, je dobre jazdiť, sústrediť sa, a pokúšať sa odviesť vždy tú najlepšiu možnú prácu a priviezť maximum bodov."

"Ak vo Formule 1 odvediete dobrú prácu, tím vás nemôže len tak prehliadať, potrebujú vás, presne o toto sa teraz budem snažiť," zakončil ambiciózny Francúz.

Situácia okolo Estebana Ocona je v posledných dňoch veľmi diskutovaná. Voľnú sedačku by teoreticky mohol nájsť vo Williamse, ale rozhodne by si v súčasnej situácii nepolepšil. Kým Force India (hoci teraz prišla o všetky svoje body a začína úplne od znova) je schopná pravidelne dochádzať na bodoch, Williams tento rok pozbieral iba 4 body za 8. miesto Lanca Stroll z Veľkej ceny Azerbajdžanu.

Ďalší články

Komentáre

Pridať komentár
:D :P ;) :) 8) :O :I :Q ::ANO ::NE ::NO ::LOL
Komentár:
Meno:
Aký je rok:

Žádné příspěvky nenalezeny.