GP Belgicka s lietajúcimi formulami ovládol Vettel pred Hamiltonom a Verstappenom

26. augusta 2018, 17:54 | Barbora Goldmannová
Ilustrační fotografie - GP Belgicka s lietajúcimi formulami ovládol Vettel pred Hamiltonom a Verstappenom

Hoci pole position získal Hamilton, tak do finiša s pohodlným náskokom takmer 12 sekúnd prišiel Vettel, čím opäť odkrojil manko na Brita v boji o titul. Školáckou chybou ukončil Hülkenberg preteky ako sebe, tak aj Alonsovi a Leclercovi.

Skvele sa od štartového miesta odlepil Sebastian Vettel, ktorý okamžite prekonal Mercedes Lewisa Hamiltona. Do prvej zákruty išlo pole s prakticky nezmeneným poradím, avšak v druhej desiatke došlo k veľkej strkanici. Bol to tak veľký karambol, že musel na trať Bernd Mayländer.

Školácku chybu urobil v nájazde do prvej zákruty Nico Hülkenberg, ktorý nabral zadnú časť vozu Fernanda Alonsa, čím Španiela katapultoval. Ten v lete skalpoval Sauber Charlesa Leclerca. Ulomil mu zadné prítlačné krídlo a odrel mu halo. To bolo zrejme prvýkrát od zavedenia, čo tento systém ochrany hlavy splnil svoju úlohu a zamedzil katastrofe.

Pre Nemca bude mať tento počin celkom iste nejakú dohru. Spomeňme si na kamikadze manéver Grosjeana z roku 2012. Vtedy tiež lietali formule vzduchom a Francúz za to následne dostal zákaz štartu v ďalších pretekoch.

 

Do nehody sa tiež zaplietol Ricciardo, ktorý nabral dve kolá straty a krátko pred koncom z pretekov odstúpil. Podobný priebeh pretekov mal tiež Räikkönen, ktorý utrpel defekt pneumatiky a zadného krídla, čo viedlo aj k predčasnému koncu.

Vettel si po reštarte prvú pozíciu uhájil a začal si budovať náskok pred britským pretekárom. Medzitým sa druhý pilot Mercedesu Valtteri Bottas prakticky bez akýchkoľvek problémov prehrýzal poľom nahor.

Mercedes stiahol Hamiltona do boxov o čosi skôr, lebo sa snažili o undercut na Vettela, avšak Nemec sa po svojom povinnom pit stope pred Hamiltonom rovnako vrátil. Len strata bola zredukovaná z troch sekúnd na niečo málo cez sekundu.

Kto čakal na napínavý súboj o vedenie, nedočkal sa. Vettel si postupne vybudoval pohodlný náskok a ku koncu už obaja piloti išli na "úsporný režim". Najproduktívnejším jazdcom bol dnes Bottas, ktorý sa prebojoval až na štvrté miesto.

Pre posledný pódiový stupienok si prišiel Max Vertappen, ktorého strata na víťaza vo Ferrari bola priepastná, pol minúty.

Sympatický výkon podala aj nová stajňa Racing Point Force India, ktorá bola najlepšia zo zvyšku poľa. Jej jazdci obsadili piate (Pérez), resp. šiestej (Ocon) miesto. Pre Racing Point sú to body veľmi dôležité, lebo dnes začínali po znovuzrodení s čistým štítom. Od Sauberu na ôsmom mieste ich delí len bod.

Za nimi sa zaradil Grosjean s Magnussenom z Hassu. Deviaty Gasly a najlepšie desiatku uzavrel Ericsson. Zdá sa, že sa Švéd už konečne so svojim vozom zžil. Práve on s Hartleym, ktorý skončil 14., zviedol pekný, niekoľko zákrut trvajúci boj o poslednú bodovanú pozíciu.

Vedenie v Pohári konštruktérov aj v Šampionáte jazdcov zostalo nezmenené. Vettel iba odkrojil Hamiltonov náskok o sedem bodov, čo znamená, že ich aktuálne delí 17 bodov. Mercedes vedie nad Ferrari o desať bodov.

Ďalšie preteky nás čakajú o týždeň v Taliansku, na domácej pôde Ferrari. Na okruhu v Monze by sme sa mali tiež dozvedieť, kto bude pretekať budúci rok po boku Vettela.

Ďalší články

Komentáre

Pridať komentár
:D :P ;) :) 8) :O :I :Q ::ANO ::NE ::NO ::LOL
Komentár:
Meno:
Aký je rok:

Žádné příspěvky nenalezeny.