Taliansko 2008 - 10 rokov od prvej výhry Vettela

28. augusta 2018, 10:29 | Jiří Košta
Ilustrační fotografie - Taliansko 2008 - 10 rokov od prvej výhry Vettela

Ročník 2008 sa zapísal do histórie mnohými udalosťami. Určite každý si spomenie na súboj Felipeho Massu a Lewisa Hamiltona v Brazílii. Ale to nebol zďaleka jediný výnimočný okamih.

Tento rok je to presne 10 rokov, čo sa Sebastian Vettel radoval zo svojho prvého víťazstva vo Formule 1. Stalo sa tak na talianskom okruhu v Monze, kde v tom čase pilotoval priemerný monopost Scuderia Toro Rosso. Vettel debutoval v roku 2007 počas Veľkej ceny USA, kde nahradil otraseného Roberta Kubicu, ktorý mal počas pretekov v Kanade veľkú nehodu. Hneď vo svojich prvých pretekoch Vettel získal svoj prvý bod za ôsme miesto (predtým mala Formula 1 iný bodovací systém). Od pretekov v Maďarsku už jazdil Vettel pre Toro Rosso. V Japonsku bol ten istý rok Vettel tretí, ale za safety car nabúral do Marka Webbera, v dôsledku čoho obaja odstúpili.

Začiatkom roka 2008 Vettel neodjazdil v prvých štyroch pretekoch ani kolo, ale od polovice sezóny sa začala situácia zlepšovať.

Talianska Monza hostila štrnáste podujatie sezóny 2008. Celý rok sa vo Formule 1 niesol v duchu súboja Lewisa Hamiltona a Felipeho Massu o titul majstra sveta. Lenže víkend v Monze postihol silný dážď a všetko bolo inak.

Hamilton aj Räikkönen sa pre zlú taktiku tímov nedostali do poslednej časti kvalifikácie. Naopak Vettel so svojim Toro Rosso lietal. Dokázal vyhrať ako druhú časť kvalifikácie, tak aj tú poslednú, najdôležitejšiu. Vettel a Toro Rosso sa tak spoločne mohli radovať zo svojej prvej pole position. Navyše to pre tím Toro Rosso boli domáce preteky, pretože má sídlo v Talianskej Faenze, kde predtým sídlilo Minardi. Tímový kolega Sébastien Bourdais skončil na skvelom štvrtom mieste, pre ktorého to tiež bol najlepší kvalifikačný výsledok v kariére. Vettel sa v tom čase stal najmladším jazdcom, ktorý získal pole position.

-

Dážď pokračoval aj celú nedeľu. Teplota trate bola len 14 ° C. Preteky museli teda byť odštartované za safety car, čo určite Vettelovi pomohlo. Jeho tímový kolega Bourdais zostal stáť na rošte so zhasnutým motorom. Než mechanici znova naštartovali jeho voz, bol posledný s kolom straty.

Safety car zašiel do boxov na konci druhého kola a Vettel si držal svoje vedenie pred Kovalainenom, Webberom, Rosbergom a Massom. Vettel si ďalej budoval náskok pred druhým Kovalainenom. Jazdci museli do boxov, pre vtedy povinné tankovanie, aj tak sa Vettel vrátil bezpečne na trať a nikoho pred seba nepustil. Vettel chyboval len jediný raz, keď pre vodu dostal šmyk a prešiel rovno jednu zo šikán. Ku koncu pretekov už boli jazdci ako Hamilton či Räikkönen rýchlejší, ale boli uprotred poľa. Vettel tak vyhral preteky s náskokom 12 s na druhého Kovalainena.

Vettel toho dňa prepísal históriu. Stal sa najmladším víťazom pretekov, pre neho aj tím to bolo prvé víťazstvo v pretekoch.
"Úžasné preteky, úžasný víkend s pole position a dobrou stratégiou. Keď začne vyhlásenie stupňov víťazov, pravdepodobne tomu nebudem chcieť veriť. Je to môj najlepší deň v živote, nikdy nezabudnem na tieto chvíle. Je to tak neuveriteľné, oveľa lepšie ako som si kedy predstavoval. Perfektný víkend," vyhlásil hneď po pretekoch Sebastian Vettel.

-

Hneď ďalšiu sezónu už Vettel pretekal za "áčkový" tím Red Bull, kde si hneď v pretekoch v Číne pripísal druhé víťazstvo. Trochu paradoxne opäť za dažďa, ktorý bol počas celých pretekov.

Od tohto heroického víťazstvo je to momentálne 10 rokov. Sebastian Vettel vyhral odvtedy ďalších 51 pretekov, vďaka čomu minulý víkend prekonal v tabuľke výhier Alaina Prosta. Toro Rosso odvtedy nestálo ani raz na pódiu, avšak získalo mnoho štvrtých miest.

Nechajme sa prekvapiť, ako to bude vyzerať tento víkend. Sebastian Vettel opäť preteká na Monze za domáci tím, tentoraz však Ferrari. Stajňa Ferrari už čaká od roku 2010 na svoje ďalšie domáce víťazstvo. Dokáže to Vettel tentorkrát?