Články: Aktuality

Slovná prestrelka bývalých tímových kolegov: Ako Massa (ne)pomáhal Strollovi

13. augusta 2018, 10:29 | Aleš Mrázek | Komentáre
Ilustrační fotografie - Slovná prestrelka bývalých tímových kolegov: Ako Massa (ne)pomáhal Strollovi
Lance Stroll nedávno vyhlásil o svojom bývalom tímovom kolegovi z Williamsu, že od neho počas spoločného pôsobenia pri tíme nedostával vôbec žiadne rady. Felipe Massa na vyjadrenie bývalého kolegu teraz zareagoval a má na celú vec úplne odlišný názor.

Po náhlom odchode Valtteriho Bottasa do Mercedesu, ktorý mal tak trochu na svedomí predovšetkým majster sveta sezóny 2016 Nico Rosberg, ktorý sa len pár dní po zisku majstrovského titulu rozhodol aj napriek platnej zmluve v Mercedese ukončiť kariéru, prehovoril Williams Felipeho Massu k predĺženiu kariéry v F1 ešte o jednu sezónu. Brazílčan mal byť mentorom Lancovi Strollovi a pomáhať mu v jeho začiatkoch. Stroll však podľa svojich slov príliš podpory od skúseného Massu nedostal. ODPORÚČAME: Lawrence Stroll odkúpil Force Indiu. "Nemyslím si, že som sa od neho v minulom roku dočkal nejakých rád. Bol to pre mňa tímový kolega ako každý iný a mal plné ruky práce s tým, aby sám išiel čo najrýchlejšie. Ja som sa tiež snažil ísť čo najrýchlejšie dokážem. Nič viac v tom nebolo. Neviem, prečo si ľudia myslia, že mi robil kouča alebo mentora," povedal pred časom Stroll pre Autosport. Massa sa najprv rozhodol vyjadrenie Strolla nekomentovať, ale s odstupom času sa pre Autosport tiež rozhovoril na túto tému. "So všetkou pokorou, urobil som pre neho veľa. Do Formuly 1 prišiel s veľkými ťažkosťami byť rýchly. V osemnástich rokoch pre neho bolo ťažké správne pochopiť monopost F1 a naučiť sa, ako pracujú pneumatiky," povedal Massa. "Trávil som s ním veľa času a veľa sme spolu hovorili. Snažil som sa mu pomáhať aj v takých veciach, s ktorými piloti druhým jazdcom zvyčajne nepomáhajú. Ani Michael Schumacher toho pre mňa vo Ferrari nerob

Ricciardov prestup zvýšil Hartleyho šance na zotrvanie

11. augusta 2018, 17:24 | Anton Krajčoviech | Komentáre
Ilustrační fotografie - Ricciardov prestup zvýšil Hartleyho šance na zotrvanie
Brendon Hartley je dlhodobo na chvoste štartového poľa a hovorilo sa, že by ho tím možno vymenil už v priebehu sezóny. Nečakaný prestup Daniela Ricciarda však zvýšil jeho šance na zotrvanie.

Letná prestávka priniesla nečakanú šancu pre Brendona Hartleyho, prestupom Daniela Ricciarda do Renaultu sa zvýšili jeho šance na to, že ostane v F1. Novozélanďan získal behom 16 pretekov 2 body, jeho tímový kolega 26. Pre porovnanie, keď sa Daniil Kvyat vrátil do Toro Rosso, získal ako tímový kolega Sainza 8 bodov, Španiel 91. Spôsob, akým Gasly deklasuje Hartleyho je teda ešte o niečo značnejší než v prípade Sainz-Kvyat. Karta sa ale obrátila, pretože Red Bull vo svojich radoch momentálne nemá nikoho, kým by Hartleyho dokázal nahradiť. Rakúsky tím dopĺňa svoje stajne výlučne jazdcami zo svojej akadémie, Toro Rosso, jednoducho, jazdcami, ktorých si vychoval. Ricciarda môže nahradiť Sainzom alebo Gaslym, Sean Gelael ale vo Formule 2 oslňujúce výsledky nepredvádza a nejako extra nezažiaril ani počas minuloročných voľných tréningov.

Horner: Ricciardo sa asi bál Verstappena. Náhradník? Alonso by asi nebol najlepšia voľba

10. augusta 2018, 18:10 | Pavel Fabry | Komentáre
Ilustrační fotografie - Horner: Ricciardo sa asi bál Verstappena. Náhradník? Alonso by asi nebol najlepšia voľba
Šéf tímu Red Bull Christian Horner sa nechal počuť, že rozhodnutie Daniela Ricciardo odísť do Renaultu možno nebolo primárne riadené túžbou po zmene, ale obavami z pozície, ktorú si v tíme postupne vydobýva jeho kolega Max Verstappen. Otázkou je tiež, kým Austrálčana nahradiť. Fernando Alonso by vraj nebol najšťastnejším riešením.

Daniel Ricciardo minulý týždeň oznámil svoj odchod od Red Bullu a zároveň prestup do tímu Renault. Šéf stajne z Milton Keynes Christian Horner sa pritom domnieva, že skôr ako vidinou angažmá vo francúzskom továrenskom tíme bolo jeho rozhodnutie vedené túžbou opustiť Red Bull pre obavy, akú pozíciu by musel zaujať voči tímovému kolegovi Maxovi Verstappenovi.   9. augusta 2018
Mladý Holanďan je po Austrálčanovom boku stále silnejšou osobnosťou a v Red Bulle si vydobyl veľmi lukratívnu novú zmluvu. Ricciardo tak podľa Hornera mohol mať strach, že by musel v budúcnosti hrať druhé husle.

"Daniel povedal, že sa po dlhom lete do Ameriky (na prázdniny) rozhodol, že chce zmenu," povedal Horner. "Keď sa pozriete na racionálne dôvody tohto prestupu, je ťažké to pochopiť. Daniel má svoje dôvody. Myslím, že chce, použijem jeho slová, novú výzvu."

"Zároveň mám ale pocit, že vidí, ako Max neustále rastie, čo sa týka rýchlosti a sily a povedal by som, že vedľa neho nechce hrať druhé husle. Nie je to pritom tak, že by sme sa k nim stavali akokoľvek odlišne. Mal

Carey o nových lokalitách: Nebojíme sa riskovať

9. augusta 2018, 22:50 | Petr Čermák | Komentáre
Ilustrační fotografie - Carey o nových lokalitách: Nebojíme sa riskovať
Šéf Formule 1 Chase Carey sa nechal počuť, že sa nebojí riskovať a chce sa podieľať na podpore budúcich Grand Prix.

Miami GP - preteky, ktoré mali pôvodne spadať už do kalendára pre budúci rok, ale plány na zrealizovanie mestských pretekov sa posunuli až na rok 2020 - budú pre Liberty Media pokusným králikom. Šéfovia F1 sa budú podieľať spoločne s lokálnym promotérom South Florida Racing na organizácii pretekov. Bude sa jednať o úplne odlišný koncept oproti tomu súčasnému, kedy okruhy platí obrovské sumy za organizovanie Grand Prix. Liberty Media vidí Miami ako dobrú príležitosť s potenciálnymi príjmami z ďalších oblastí, ako je pohostinnosť fanúšikov počas víkendu alebo propagácie kráľovnej motoršportu v Spojených Štátoch. Tento riskantný krok sa samozrejme nezaobíde bez problémov. Už teraz spôsobil zdesenie medzi existujúcimi promotérmi, ktorí sa zmluvne zaviazali tradičným dohodám medzi okruhmi a manažmentom F1. Chase Carey tiež odpovedal na otázku, či je možné, že tento "koncept Miami" použije vedenie F1 tiež do budúcnosti v nových lokalitách. "Záujem o podobný koncept máme rovno zo štyroch kontinentov, takže nemôžeme nič vylúčiť," oznámil Carey. "Každé preteky sú unikátne. Myslím si, že na každé z nich sa musí pozerať trošku inak." "Ľudia si neuvedomujú, že tieto udalosti majú okrem poplatku hŕbu pohyblivých faktorov. Pohostinnosť, sponzori a všetko okolo toho." "Musíte zhodnotiť všetky faktory a zhodnotiť ich zásluhy. Aké sú ekonomické benefity a istoty? Nebojíme sa ris

Laudova operácia prebehla dobre, jeho stav sa rýchlo zlepšuje

8. augusta 2018, 23:37 | Pavel Fabry | Komentáre
Ilustrační fotografie - Laudova operácia prebehla dobre, jeho stav sa rýchlo zlepšuje
Trojnásobný šampión Formuly 1 bol už 24 hodín po zákroku plne pri vedomí a odpojený od dýchacích prístrojov. V súčasnej dobe naďalej zostáva vo viedenskej nemocnici, jeho zdravotný stav sa ale zlepšuje.

Niki Lauda podstúpil koncom minulého týždňa transplantáciu pľúca, podľa dostupných správ však jeho rekonvalescencia prebieha dobre. Viedenská nemocnica, v ktorej je Rakúšan hospitalizovaný, podotkla, že príčiny vedúce k nutnej operácii nemali nič dočinenia s Laudovou haváriou na Nürburgringu v roku 1976 a potvrdili zároveň, že pooperačný vývoj je veľmi uspokojivý. Vo vyhlásení sa uvádza: "Už od začiatku dochádza k neustálemu zlepšovaniu. Všetky orgány fungujú dobre. Vo viedenskej nemocnici AKH sa o pacienta naďalej budeme starať, kým sa neuzdraví úplne." Lauda, ktorý je nevýkonnými predsedom predstavenstva tímu Mercedes F1, strávi rekonvalescenciou niekoľko týždňov, mal by však byť schopný vrátiť sa späť do svojej role. Šéf tímu Toto Wolff už minulý týždeň zaželal svojmu kolegovi rýchle, ale zároveň rozumné zotavovanie: "Na Hockenheime a v Maďarsku nám chýbal a ja sa nemôžem dočkať, keď ho budeme mať späť. Rekonvalescencia, ktorá ho čaká, nie sú žiadne preteky. Ale ja som si istý, že už čoskoro bude každej sestričke a doktorovi hovoriť, ako ho to v nemocnici nebaví." 2. augusta 2018

Lawrence Stroll odkúpil Force Indiu

7. augusta 2018, 23:19 | Anton Krajčoviech | Komentáre
Ilustrační fotografie - Lawrence Stroll odkúpil Force Indiu
Force India je zachránená a zároveň je viac-menej jasné, kto bude v tíme jazdiť v roku 2019.

Force India bola v nútenej správe od piatku VC Maďarska, teda 10 dní. Kormidlo pri odobraní tímu držal Sergio Perez, ktorý sa spolu s členmi tímu súdil s bývalým majiteľom. Dnes večer bolo potvrdené, že združenie, ktoré vedie Lawrence Stroll, sa stretlo s asistentom Otmara Szafnauera (výkonný riaditeľ Force Indie) a senior manažmentom tímu.   Strollovými partnermi pri tejto investícii sú podnikateľ Andre Desmarais, Jonathan Dudman z Monaco Sports and Management, líder na módnom trhu John Idol, telekomunikačný investor John McCaw Jr., finančný expert Michael de Picciotto a Strollov obchodný partner Silas Chou. Veritelia Force Indie budú vyplatení, všetkých 405 pracovných miest bol zachránených a zaručené bolo financovanie v budúcnosti. Stroll “kúpil” svojmu synovi miesto vo Williamse. Ten výkonnostne od minulého roka značne prepadol a zdá sa, že kanadský podnikateľ “kupuje” Lancovi  Force Indiu. Z dvojice Perez-Ocon teda bude musieť niekto tím opustiť a je naozaj otázne kto. Perez je zjavne v tíme silnou osobnosťou, no Ocon je chránencom dodávateľa motorov, Mercedesu. Starší Stroll bude mať právo veta. Zrejme sa mu nebude páčiť, keď bude jeho syn porovnávaný so zhruba rovnako starým (a lepším) Oconom a ostane Perez. To, že tím odkúpil práve Stroll má však aj jednu obrovskú výhodu. Haas a Sauber sú podriadené Ferrari, Toro Rosso je podriadené Red Bullu. To znamená, že polovica štartového roštu hrá na dva tímy.

Palmer kritizuje Ricciardov prestup: Bude to krok späť, ale chápe ho

7. augusta 2018, 10:45 | Anton Krajčoviech
Ilustrační fotografie - Palmer kritizuje Ricciardov prestup: Bude to krok späť, ale chápe ho
Prestup Daniela Ricciarda k Renaultu sa nestretol u všetkých s pochopením. Niektorí experti na F1 nad tým krútia hlavou. Kriticky sa k tomu tiež stavia bývalý pilot Renaultu Jolyon Palmer.

Britský pretekár na trati nijako nevyčnieval, preto bol v priebehu minuloročnej sezóny nahradený Carlosom Sainzom. Palmer však na Formulu 1 nezanevrel a v poslednej dobe aktívne komentuje dianie v nej. Rovnako ako veľa ostatných aj jeho prekvapil odchod Ricciarda od Red Bullu a prestup k Renaultu, ktorý predsa len za rakúskou stajňou stále výkonnostne zaostáva.   Takýto, pre mnohých nepochopiteľný, prestup už tu ale raz bol, a to, keď Lewis Hamilton oznámil, že bude pretekať pre Mercedes. Vtedy sa na neho zniesla vlna kritiky s tým, že je to úplne nezmyselný krok, ktorým si len pohorší. A aha. Odvtedy ubehlo už takmer šesť rokov a Brit je štvornásobným majstrom sveta, Mercedes ovládol posledných päť sezón. A obaja teraz bojujú o ďalší triumf tak v Pohári konštruktérov, ako v šampionáte jazdcov.   V rovnakej pozícii sa teraz ocitol tiež austrálsky pretekár, ktorý sa stane tímovým kolegom Nica Hülkenberga. Posledný úspech Renaultu, ešte ako Lotusu, sa datuje do roku 2015, kedy Romain Grosjean videl šachovnicovou vlajku ako tretí. Od návratu Renaultu na scénu pred dvoma rokmi bolo maximom Sainzovo 5. miesto na tohtoročnej GP Azerbajdžanu. Kým Ricciardo s Red Bullom tento rok už dvakrát triumfoval - v Číne a Monaku - a aktuálne mu patrí piate miesto v šampionáte jazdcov.  

Prestupový kolotoč roztočil Ricciardo prestupom do Renaultu

7. augusta 2018, 10:41 | Dominik Obložinský | Komentáre
Ilustrační fotografie - Prestupový kolotoč roztočil Ricciardo prestupom do Renaultu
Austrálsky pretekár potvrdil prestup do Renaultu, kde bude tvoriť dvojicu s Hülkenbergom. Voľné miesto v Red Bulle ostáva zatiaľ nepotvrdené.

Ricciardo opúšťa po štyroch rokoch Red Bull, v ktorom dosiahol víťazstvo v siedmych pretekoch a stál na 29 pódiových umiestneniach. V aktuálnej sezóne si drží piate miesto v šampionáte s dvoma víťazstvami v Číne a Monaku. "Bolo to jedno z mojich najťažších rozhodnutí v kariére, ale je to správny čas pre mňa prijať novú a čerstvú výzvu." Povedal 29 ročný Austrálčan. "Pred Renaultom sa nachádza množstvo práce aby dokázal konkurovať tým najlepším, ale na mňa zapôsobil ich progres, ktorý sa im podarilo dosiahnuť len v dvoch rokoch." Horner rešpektuje Ricciardove rozhodnutie a tím bude pokračovať v posudzovaní ďalších možností pre náhradu Ricciarda. Ricciardo bol spájaný v priebehu sezóny s Mercedesom a Ferrari, ale skutočné stretnutia sa uskutočnili len s Renaultom a McLarenom. Prestup do továrenského tímu môže byť pre Ricciarda vítaný krok v cesta za titulom v horizonte najbližších rokov, no zároveň nemusí predpovedať úspech aký sa podaril Hamiltonovi. Insideri očakávajú povolanie Carlosa Sainza naspäť do Red Bullu, to však môže skomplikovať McLaren. Thank you pic.twitter.com/jNjnoT0hsj — Daniel Ricciardo (@danielricciardo) 4. augusta 2018

Haas má v pláne test vnuka bývalého majstra sveta F1

5. augusta 2018, 22:26 | Aleš Mrázek | Komentáre
Ilustrační fotografie - Haas má v pláne test vnuka bývalého majstra sveta F1
Haas chce s Pietrom Fittipaldim hovoriť o možnom teste Formuly 1 - rokovania boli po ťažkom zranení Fittipaldiho zatiaľ prerušené.

Pietro Fittipaldi by mohol dostať svoju šancu vo Formule 1 už v blízkej budúcnosti, pretože tím Haas by chcel spolupracovať práve s vnukom bývalého majstra sveta Emersona Fittipaldiho. Podľa serveru Motorsport-total.com tím už viedol úvodné rozhovory s brazílskym pretekárom predtým, než si v šestihodinovke v Spa-Francorchamps poranil nohy pri vážnej nehode a musel pre následky nehody prestať na čas pretekať. Rozhovory boli zatiaľ prerušené, ale ako potvrdil sám šéf tímu Günther Steiner, "Budeme opäť pokračovať v rokovaní, aby sme zistili, čo si o tom myslí." Konkrétne sa jedná o možnosť s americkým tímom, ktorý doteraz nepotvrdil svojich jazdcov pre sezónu 2019. Najprv sa Fittipaldi po úraze musí cítiť dobre v aute. Minulý víkend odjazdil v Ohiu prvé preteky IndyCar od nehody a sťažoval sa na bolesti nohy. Brazílčan však predpokladá, že to bude preteky od pretekov lepší.                                                      Nehoda Pietra Fittipaldiho počas šestihodinovky v Spa 2018 Steiner s ním ani nehovoril, len čítal len správy z médií, "Uvidím ho teraz, keď som späť v Severnej Karolíne, a potom uvidíme, čo by sme mohli urobiť na konci roka." Samotný Fittipaldi by mohol byť náhradným pilotom, ale rád by obsadil pretek&aac

Niki Lauda po transplantácii pľúc vo veľmi kritickom stave

3. augusta 2018, 11:17 | Barbora Goldmannová | Komentáre
Ilustrační fotografie - Niki Lauda po transplantácii pľúc vo veľmi kritickom stave
Trojnásobný majster sveta Formuly 1 z rokov 1975, 1977 a 1984 Niki Lauda podstúpil transplantáciu pľúc. Hoci operácia prebehla bez komplikácií, je vo veľmi kritickom stave.

Niekoľko týždňov sa špekulovalo, že Niki Lauda nie je úplne zdravý, a to z toho dôvodu, že nebol prítomný na pretekoch na Hockenheime a v Budapešti. Oficiálnou "ospravedlnenkou" bola choroba. Že nešlo o žiadnu bežnú chorobu, bolo vo štvrtok potvrdené. S informáciou prišiel nemecký denník Die Welt odvolávajúci sa na rakúsku vysielaciu stanicu ORF. Rakúšan bol operovaný vo štvrtok večer vo fakultnej nemocnici vo Viedni. "Prosíme o pochopenie, že rodina nebude vydávať žiadne verejné vyjadrenia, aby sme nenarušili súkromie Laudovej rodiny," cituje Welt slová hovorkyne agentúry DPA Karin Fehlinger. Transplantácia prebehla úspešne pod taktovkou vedúceho oddelenia hrudnej chirurgie Waltera Klepetka a Kondrada Hötzeneckera. Podľa informácií ORF je však 69-ročný rodák z Viedne vo veľmi kritickom stave. K transplantácii pľúc mala údajne viesť chrípka, ktorú chytil na dovolenke na Ibize. Jej liečbu však podcenil, tvrdí rakúsky denník Österreich. Internetový portál oe24.et k tomu dodáva, že funkcia jeho pľúc bola od hororovej nehody na Nürburgringu z 1. apríla 1976, kedy sa nadýchal jedovatého plynu, obmedzená. Lauda už v minulosti prekonal dve transplantácie obličiek, pričom raz bola darkyňou jeho žena Brigit.
« 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »